# rakufråga
Author: evaform

vad kan man klutta på för material på ett för övrigt glaserat/ möjligvis nakedraku-preparerat rakuföremål så att det blir svart märke efter bränning? lägger man på lera så skyddas ytan och blir ljus så detta borde vara av mer brännbart material

...analyserar en raku film och detta bör vara rätt forum för en sån tekniknördig fråga

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Vax, parafin eller latex? Du vill alltså maskera ett ställe på krukan vid glasering och sen att det brinner bort i bränningen?

## Comment 2
Author: evaform

egentligen inte maskera utan få svarta prickar av något material som jag lägger ovanpå, låt säga naked raku

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Forstår inte vad du menar? naked raku på glasyren?

## Comment 4
Author: Ulla

Jag förstår inte heller riktigt vad du menar. När det gäller naked raku så får du svarta teckningar där godset **inte** skyddas av glasyr vid efterreduceringen. Det kan vara där du maskerat på något sätt innan glaseringen, som rolnor skriver, och i krackeleringarna. Om du har (blåst/vispat in) luftbubblor i glasyren så kan det också resultera i svarta prickar. Är det sådana du tänker på? Glasyren petar du sedan bort när den gjort sitt, och du har naked raku med de svarta teckningarna på.

## Comment 5
Author: Kissinger

Eller också kan man ta ett vasst verktyg och rista igenom engoben och glasyren innan den har torkat helt och hållet. Som jag gjorde på prov här.

## Comment 6
Author: Ulla

Det är reduktionen efteråt som gör att godset blir svart där det inte ligger någon glasyr. Man lägger ner det heta föremålet i ett kärl med brännbart material, tex tidningspapper eller sågspån, och lägger sedan på ett lock.
