# Fältspat FS
Author: johli

Skulle bli lycklig om nångon kunde reda ut beteckningarna på olika fältspat (FFF, FS, NS, NR et c) Har under ett par år använt fältspat FS i tron att det var kalifältspat. På Cebex sa dom att det var natron... Blir mycket förvirrad och har sökt på nätet utan att hitta svar.

## Comment 1
Author: agnis

Ett tips är boken GLASYR av Anders Fredholm .....![Glad](http://keramik.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: bosse-cebex-gbg

Hej,

NS, NR = kalifältspat (Forshammar)

NGP, Norflux75 = kalifältspat (Norfloat)

\---------------------------------------------------

FS, FR = Natronfältspat (Forshammar)

NGS = Natronfältspat (Norfloat)

![Glad](http://keramik.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: johli

Tack för hjälpen!

## Comment 4
Author: usd

Är nyfiken på hur de olika fspt som Bosse nämner beter sig. Har de olika smältpunkt? Ska försöka ställa om mina glasyrer och gå mot cone 5 eller 6. Vet att jag kan ta nefsyenit men nu vill jag veta mer om kalifspt. Någon som vet?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Googlade på fältspat fs och det står att det är natron? Beror kanske på sökmotor.

## Comment 6
Author: Bo§e

FS och  FR är natronfältspat från Forshammar.   Se #2   🙂

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jo, jag förstår, jag kollade bara varför TS inte hittade info om detta på nätet, hen gjorde kanske en sökning på annan sökmotor.

## Comment 8
Author: usd

Passar på att fråga : har någon av er erfarenhet av finsk fältspat från Seeman? Den lär ska kunna sänka tempen men hur mycket? ( ålanerar att ställa om mina glasyrer till cone 6 ( från 1280).
