# Fylelera?
Author: Sol-

Vet någon var man får tag på denna lera? Jag har för mig att den är gotländsk!

## Comment 1
Author: L.A.E

Fylelera= Lokatta Keramik Gotland.Flera sorter

[www.lokattakeramik.se](http://www.lokattakeramik.se/)

## Comment 2
Author: Sol-

Tack för snabbt svar!

## Comment 3
Author: magnus-palmcrantz

Jag har kvar fylelera från Fyleverket, paketerat 1987. Leran har legat i en gruva sedan dess så den är fullt användbar.

## Comment 4
Author: zzaga

Fylerleran är inte Gotländsk. Den bryts här i Skåne i Fylerdalen och skickas sedan till Gotland för rening och paketering.

## Comment 5
Author: Sol-

zzaga: Jo jag kom på det ![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif), lite pinsamt, jag bor ju trots allt i Skåne. Men den är lite gotländsk iallafall, märkligt att den ska skickas dit. Vet någon varför? Kan man inte rena och paketera den i Skåne?

Jag köpte min fylelera från en dam utanför Sjöbo, då jag hade vägarna förbi förra veckan, smidigt! Sen körde vi igenom Fyledalen, väldigt vackert!

## Comment 6
Author: zzaga

Sol

Ingen fara:D

Nu kan du ju säga att det dina grejer är gjorda av lokallera, inte så dumt.

Jag har ingen aning om varför det skickas dit. Tror det är för att fylerverken la ner sin produktion.

Du vet att du kan köpa lera av lars tärn i Tomelilla också. Kanske ännu närmre?

Vart håller du hus? \*nyfiken\*

## Comment 7
Author: Sol-

Jag håller till några mil utanför Ängelholm

## Comment 8
Author: zzaga

aha.. då är det ju inte så nära till Tomelilla:/
