# Tillåtet att ha kermaikverkstad i anslutning till sin bostad?
Author: Anton71

Vad tror ni - är det troligt att det skulle vara tillåtet att starta upp en keramikverkstad i ett garage som ligger i ett villområde? Tänker då av kommersiellt karaktär snarare än som hobby.

Eller skulle det bara funka om man flög under radarn och aldrig bad om lov från kommunen (eller annan instans)?

## Comment 1
Author: Bo§e

Det borde inte vara några problem,  om du bara ordnar med någon typ av slamavskiljning, så att du inte blockerar avloppet.

Sedan är det nyttigt för dig och din ugn att du skaffar en effektiv ventilation.

Räcker strömmen till...?

## Comment 2
Author: Anton71

Tack Bosse för svaret.

Hoppas strömmen ska räcka till. Huvudsäkringen är på 20 ampere. Och det finns redan 5-spoliga 3-fasuttag (eller vad det kan tänkas heta). Laddar iofs elbil från dem men hoppas det går att lösa på nåt sätt.

Du vet fö inte när ni öppnar upp Malmöbutiken igen för besök?

## Comment 3
Author: bjorn.lindberg

Man kan handla på Cebex nu, var där idag. Du får ringa dem och berätta vad du vill ha, sen ställer de ut grejorna enligt överenskommelse och du kan hämta upp dem. Den fysiska butiken är stängd tills vidare.

## Comment 4
Author: Kavelstina

Jag är inte hundra... men jag har för mig att om man vill göra det på helt rätt sätt ska man ansöka om bygglov (ja faktiskt) inte för att du ska bygga utan för att  en del av huset ändras till att inhysa en verksamhet.  Dessutom tror jag att man måste kolla upp vad som gäller när det kommer till detaljplanen, som ofta finns i tätbebyggt område.
Värt att kolla upp det kanske och hoppas i vilket fall att det löser sig smidigt.
