# Deflockering-flockering
Author: Trolmen

Detta är kanske är en fråga ställd till "ler" men alla svar är välkommna.
Jag har en lerblandning på typ 300kg som blivit överpeptiserad på grund av ingående ingredienser  som mot mitt vetande varit peptiserande i sig. 
Min fråga är om det är möjligt eller tillrådligt att använda sig av tex. aluminium-sulfat för att motverka en över peptisering.

## Comment 1
Author: ler

Jag skulle välja kalciumhydroxid, effektivt och billigt. Eller ättika utspädd går ju också. Aluminium sulfater kan gå det också men ingen normal kuagulator till keramik

## Comment 2
Author: Trolmen

#1: gjutmassan har alltså blivit så överpetiserad att den tjocknat till typ "chokladpudding".
 Aluminium sulfat använder jag till min plastiska massa som görs med spray-torkad massa vilken är lätt peptiserad. För att ta bort effekten av detta tillsätter jag aluminium sulfat. Men min undrar är om detta kan funka på gjutmassan.

## Comment 3
Author: Trolmen

det är ju att använda förtjocknings medel för att gjutmassan ska bli mer flytande.

## Comment 4
Author: ler

Ja svårt att säga när du nu har överdoserat. Men du kan väl ta en liter och prova

## Comment 5
Author: Trolmen

Jo jag får givetvis göra ett prov. 
Men skulle du säga att Kalciumhydroxiden på något sätt skulle vara effektivare?

## Comment 6
Author: Trolmen

Jag grep efter ett halmstå......
Provade tillsätta aluminium-sufat utan framgång.
står nu med 170l lera som jag inte vet vad jag ska göra med kanske någon som vill täta dammen?

## Comment 7
Author: ler

#6 varför så stort prov? Du kanske kan tillsätta mera lera och så borde det vara lättare att styra överdoseringen. Annars så kan du väl bara torka det så mycket att du kan arbeta med det? Eller sänd en liten flaska av det till mig så ser jag på det.

## Comment 8
Author: Bo§e

Går leran att röra upp, eller är den hårt sedimenterad...?

## Comment 9
Author: Trolmen

Jag har alltid katastrof tänket med mig och leran betedde sig för mig väldigt konstigt och jag var rätt säker på att jag hade överpeptiserat. idag gjorde jag en mindre blandning där jag torrblandade komponenterna först och då gick det mycket bättre. då insåg jag också att den större blandningen nog inte var överpeptiserad den behövde bara lite hårdare blandning och kanske lite mer petisering. morgondagen får visa hur det slutar. Tack för svar!

## Comment 10
Author: Trolmen

#7:Tack för erbjudandet https://keramik.ifokus.se/user/179085/ler om att titta på gjutleran. Nu ordnade det ju sig med gjutleran ändå.
Jag undrar om du har tillgång till dilitometer för fastställande av utvidgnings koefficient.
