# Reservdel drivrem
Author: nyburgaren

Är det någon som har info om drivremens storlek på. En schimpo lerkvarn?

## Comment 1
Author: nyburgaren

Vilken storlek på remmen

## Comment 2
Author: Bo§e

Har du kvar den gamla remmen...?
Finns stor chans att hitta storleksbeteckningen tryckt på dess utsida.

## Comment 3
Author: nyburgaren

Ska montera av den trot den är för sliten för att kunna se den

## Comment 4
Author: Bo§e

Ja, titta efter. Kanske utsidan är någorlunda intakt, så att det går att läsa..
Tråkigt nog står inte dimensionen i manualen.

Det finns firmor som kan identifiera alla sorts remmar, om de bara får en beteckning, eller om de får titta på själva remmen.
[**Den här**](https://www.rembutiken.se/remmar/?gad_source=1&gad_campaignid=22176666207&gbraid=0AAAAADqgH8OPuIBmxwF53DNlhuwGIUcZ1&gclid=EAIaIQobChMI3MawqoHtkQMVYVmRBR25Uw_JEAAYASAAEgIdUfD_BwE) t.ex.

## Comment 5
Author: nyburgaren

Tack!

## Comment 6
Author: nyburgaren

Skruvade av kåpan och ser att olja läckt ut! Provar med ett tätningslock för! Istället för att skruva sönder hela växellådsn

## Comment 7
Author: Ulla

Hej nyburgaren! Jag lade till ordet drivrem i din rubrik så att andra lättare kan hitta inlägget vid sökning. Säkert inte den enda som haft detta problem. 
Hoppas att du inte misstycker.

//Ulla

## Comment 8
Author: nyburgaren

Tack!

## Comment 9
Author: L.A.E

När jag plockade isär samma typ av lerkvarn  så var det ingen olja utan fett.   När bilens drivknut var fixat så kunde jag använda  drivknuts fett i lerkvarnen också. Fungerar utmärkt
