# Skröjtemp, kurva och tid
Author: Eva M

Har köpt en gammal liten ugn av märket Cromartie, modell CTL40 med halvautomatisk styrning. Håller på att testa den och körde igår en skröj. 
På halv effekt kom den upp i 650 gr på 4 timmar. Från det slog jag på full, då tog den en halvtimme upp till 900 gr och ytterligare ca 15-20 minuter senare slog den av i läge 'cut off' på 1000 gr. 

Första fasen känns lite för snabb, så där tänker jag att jag sänker effekten för att nå 100 gr / tim till 600 gr. Sen vad gäller full fart-fasen hittar jag inte så mycket information om själva tidsaspekten. Kan den gå för fort också, eller är det helt enkelt så att det är klart när tempen har nåtts? 

Det här är min första egna ugn så jag är rookie på området. Har läst massor med trådar i ämnet och det är fantastiskt vilken kunskap och information som finns och delas här i forumet. Hoppas få lite hjälp av er kunniga :-)

## Comment 1
Author: Bo§e

Hej,

Full fart från ca 600-650°C är helt ok.

Det enda du behöver göra är att sänka effekten en aning (det svarta effektvredet), under den långsamma fasen.
Dvs hitta ett läge någonstans strax under "halv"...

Det krävs nog bara en liten justering. När du hittat ett "bra" läge för ratten, kan du rita ett märke där...🙂

## Comment 2
Author: Eva M

#1: Tack för svar! :-) 
Då tolkar jag det som att det är inte tiden som är avgörande i full-fart läget upp till sluttemp, utan tempen i sig! 

Ja, det är väl lite testande med effekten för att lära känna hur den funkar. 
Kan tänkas att det kommer kollas på någon modernare styrteknik framledes :-D

## Comment 3
Author: Bo§e

#2:  Ja, efter 600-650°C är det fritt fram....🙂

Man klarar sig som regel bra med en sådan här enkel styrning.   Dock är det förstås viktigt att man kommer ihåg att vrida upp effekten manuellt, när det är dags.

När du sedan skall glasyrbränna, kan du använda samma effektinställning, men här räcker det med att vänta 1-2 timmar innan man "vrider upp" effekten....

## Comment 4
Author: Eva M

#3: Ja, det känns helt ok med styrningen och jag antar att efter några tester så vet man lite mer hur och när den reagerar. 
Det är väl att få till det där med utjämning, då behöver man vara med precis när det är klart och lägga till tiden i läge 'soak'!? Hur viktig är utjämningen?

## Comment 5
Author: Bo§e

#4:  Hur viktig utjämningstiden är, beror i hög grad på hur länge ugnen får "kämpa" sista biten mot topptemperaturen, och här är alla ugnar olika, så detta får testas fram.
Det här är en liten ugn, så tänk "10 minuter" eller däromkring.

Men, om du vill köra "cut off", utan utjämning, **kan** du i någon mån kompensera för den uteblivna utjämningen genom att i stället lägga till några extra grader till topptemperaturen.

🙂

## Comment 6
Author: Eva M

#5: Den kändes ju väldigt snabb i första testet, dock inte så mycket packat, endast ett lager i botten. Fortsättning följer med fler tester, men låter som en bra plan med några graders kompensering. 

Ser fram emot en spännande resa att lära mig mer, säkerligen bumpig med trial n' error 😅 så väldigt tacksam för att att du delar med dig av din kunskap 🙏
