# Nålstick. Matsäkert?
Author: UBJos

Skålarna har små nålstick i botten, ska ge bort dem undrar nu om de är okej att använda för t.ex glass. Leran är 591 och glasyr 5915. Skröj temp 940 och sedan 1230 utan utjämning. Kan jag göra något för att få bort nålsticken? Ska jag ändra något till nästa gång❣️

## Comment 1
Author: ler

Ja nästa gång så skröjar du till 1000 grader så att alla karbonater och annat bränns bort så är risken för nålstick mindre, nu ligger det ju ett tjockt lager glasyr i botten så att glasera igen ger ingen mening, eventuellt kan du fylla ut hålen och bränna till 1240 med hålltid på 20 minuter. Men det är heller inget problem med att använda dem som dom är nu, bakterier som är farliga är inte något som du behöver bekymra dig för, diskar man och låter det torka så dör alla bakterier

## Comment 2
Author: UBJos

#1: Tack det var skönt att höra😊

## Comment 3
Author: Bo§e

Rutilglasyren "5915" har funnits länge, och härstammar ursprungligen från Charlie Österlind.
Den kan bli fin på järnhaltiga leror, men har en välkänd tendens att samlas i en "vit pöl" på botten av skålar, där det lätt kan bli porer eller nålstick, pga tjockleken.
Det kan m.a.o. löna sig att hitta en glaseringsteknik där glasyren ges mindre chans att samla sig i botten.
Samt, att också kanske blanda glasyren något tunnare...

För övrigt är jag enig med #1.

## Comment 4
Author: UBJos

#3: Min glaserings teknik var nog inte den bästa. Först insidan och sedan doppa skålen med foten upp. Upplevde att glasyren blev tjockare efter ett tag. En del skålar har en strävare kant. Det blå i glasyren kom fram mer på en del kan det ha något med var de stod i ugnen. (Har en rund) nästa gång tunnare glasyr och hälla ur den snabbare, och mer glasyr på kanten. Skröjbränna till 1000 gr och 1230 gr utan utjämning. Tacksamt att fråga när man inte har någon att fråga om råd.
