# Uppsamlingskärl till sparkskiva
Author: Kajsakavat

Jag har köpt en sparkskiva, detta gjorde jag innan jag ens började min keramikkurs, otålig som jag är. Nu när jag har provat att dreja (på kursen dom elektriska drejskivor) så inser jag hur mycket lera/vatten som åker av skivan medans man håller på... På kursen hade dom uppsamlingskärl i plast man kunde montera på. Finns sådana även till sparkskivor?

Känner mig även tveksam till att kunna använda sparkskivan... förstår inte hur jag ska kunna dreja, blöta och sparka på samma gång ;)

Någon som har tips annars hur man kan göra?

:)

## Comment 1
Author: keramikernu

hej kajsakavat!

mitt bästa tips för att slippa kladd vid sparkskivan ser du här på bifigade bild. det fungerar!

 mvh elisabeth björklund nilsson

## Comment 2
Author: Kajsakavat

Smart :)

fast du måste krama ur svampen rätt ofta va? Eller så är det jag som är för mycket nybörjare ännu ;)

 Jag ska testa ditt tips. Tack!

## Comment 3
Author: EvaRittsel

Det här #1 tipset är superbra. Jag använder också en stor sugande svamp. Då får jag bra med slicker och en del av det torkar jag och gör gjutlera av.
