# reduktion
Author: abbis

Ska gå en kortkurs i reduktion hos Sune Högberg...har ni som reducerar några tips om vad jag skall ta med och prova...

## Comment 1
Author: LarsT

En kurs i reduktion ...? Berätta gärna mer om kursen, vad den har för mål, vad ni ska göra, vilken typ av ugn ni ska bränna i ...

## Comment 2
Author: avalon

Va kul, han är rolig och duktig Sune Högberg så det blir säkert en givande kurs. Var är det någonstans, har han kurser regelbundet eller var detta en engångs grej ? Jag blev lite sugen !

## Comment 3
Author: abbis

Jag vet inte om det blir en engångsgrej...men vad jag förstår har han inhandlat en ny ugn ...Efterfrågan att lära sig hantera en gasolugn har varit stor hos återförsäljaren så det är den vägen jag kommit in där..

Vi skall ha med oss skröjade saker samt den glasyren vi använder normalt...sen får vi nog testa annat oxå ...Vi skall sätta ugnen på fredag och reducera på lördag morgen ...blir lite matlagning a la ernst på lördagen sen på söndagen är det tömning och analysering..Mer vet jag inte men det är folk ända från piteå som kommer..Vi skall vara hemma hos sune i ramshyttan...en del sover över men jag bor nästgårds så jag åker hem på kvällen ..om man nu kan slita sig\*L\*

## Comment 4
Author: kinnekulle

Från en som känner sig väldigt okunnig just nu, men vem e Sune Högberg, och vilken återfösäljare e det som du talar om??

## Comment 5
Author: LarsT

Abbi, om du har en glasyr med järninnehåll och en med koppar innehåll kan det vara nåt att ta med. Ofta typiska reduktionsoxider, men det visste du kanske redan. Kul kan också vara att ta med småprover på de leror du har  i verkstan för att se hur de tar upp reduktion.

## Comment 6
Author: L.A.E

Kanske det är en ugn från Brännpunkt AB.Han säljer ugnar som är både el och gas.Finns i Örebro

## Comment 7
Author: LarsT

För er som är intresserade av reduktion antar jag att ni redan vet att det är väldigt enkelt och ofarligt att reducera i en elugn ?

## Comment 8
Author: abbis

#7 det stämmer...\*L\*

#5 jag har en med koppar och nickel ska prova den...

## Comment 9
Author: cherie

#7 Nej det visste inte jag,,hur gör man då..

Lars T du är som en hel uppslagsbok,,tacksam för att du delar med dig av dina kunskaper..

## Comment 10
Author: LarsT

De flesta ugnar har ett spjäll i bottnen och ett utlopp i toppen. Om man helt enkelt sätter till en gasolbrännare till hålet i bottnen och vrider på gas kommer det vid tillräcklig gastillförsel att komma ut en låga ur hålet i toppen = reduktion. Om ugnen är t.ex. 800-900 gr som är det tidigaste man vanligtvis reducerar i behövs inte ens en brännare, bara ett rör som tål strålningsvärmen. Gasen självantänds vid den tempen och det kan inte bli nån "explosion". Självklart ska man ha respekt för gas ( alltid ) men vågar man bränna raku och känner sig trygg med det vågar man också reducera en elugn.

Det som sliter på en elugn är att det skyddande oxidskiktet på kanthaltråden som byggs upp av oxidation tuggas lite på under reduktionen. Men varvar man oxiderande med reducerande bränningar byggs skiktet upp växelvis. Och sen får man ta en eventuellt något förkortad livslängd på elementen och ställa det mot den kostnad det innebär att ha en dedikerad gasolugn för reduktionsbränningar. Gasol är ju svindyrt idag och kanthaltråd billigt så ... Man måste ju vara närvarande under reduktionen och hålla koll på tempen o.s.v. men det är man också med en gasugn.

Har själv använt samma princip och resultatet går inte att skilja från en ren gasolugn. Ut med er i verkstan och gör Celadoner och Temmokusar !

## Comment 11
Author: cherie

#10 Celadoner och temmokusar ?? hur länge ska reduktionen pågå, ??

## Comment 12
Author: frykis

Kul Abbis då får vi träffas jag ska också dit.

Kursen är anordnad av Sune Högberg som köpt en elgasugn av Mats Taube som säljer elgasugnar i Örebro. Jag köpte en elgasugn förra året och hoppas få lite tips om reduktionsbränning. Väl mött !

## Comment 13
Author: abbis

Frykis...jag har oxå gått workshop för tim andrews i nykvarn..vi kanske redan träffats..\*L\*

## Comment 14
Author: kinnekulle

Wow, vilka kunskaper vi får ta del av, men e det helt ok? Jag tror att min ugn bara har ett hål i botten inget i  locket (Naber 100 l) kan man glänta på locket då, tro??? Ja det e då säkert Lars e då verkligen en uppslagsbok!

## Comment 15
Author: LarsT

Om en toppmatad ugn inte har något hål uppåt är det helt ok att borra upp ett. Vill man täppa till det gör man det lätt med en propp i lera t.ex.Man ska inte använda gasen för att komma upp i temp, endast för att förändra atmosfären, så hålet är mest till för att checka graden av reduktion. På den gamla goda tiden hade alla ugnar ett hål nånstans där man kunde kolla käglorna och säkert veta när bränningen var klar. Nu måste man specialbeställa ett hål när man köper ny ugn. 

Min gamla danska elugn från 60-talet är byggd med en speciell kammare i bottnen på ugnen, stor nog att sticka in en träbit t.ex. att reducera med. I valvet har den en öppning som är ställbar. Så det här med att reducera i elugn är absolut inget nytt. Det var bara ingen större vits när gasen var så billig så man lika gärna kunde ha en riktig gasugn. Av någon anledning slutade man förbereda elugnar på det viset, antagligen i jakten på större vinster.

Cherie, när man äntrar reduktionens värld slutar ännu fler sanningar att gälla. För att inte tala om salt och vedbränning. Där finns det nästan lika många teorier och förståsigpåare som det finns keramiker. Jag rekommenderar dig att skaffa en bok som berör ämnet, oväsentligt författare och sen arbeta utifrån den. Man kan alltså inte säga hur länge eller hur mycket, det finns för många variabler för det. Men det är å andra sidan precis det man är ute efter !

## Comment 16
Author: kinnekulle

Nej nu måste jag blotta![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)min okunnighet igen, om man börjar redusera i 800-800 gr hur länge? skall man red flera ggr eller kan ugnen tralla på till topp temp sen, typ 1280 gr? Jag det e då verkligen sant att ju mer man lär sig ju mer fattar man att man inte kan!!

## Comment 17
Author: LarsT

Det är helt enkelt så olika för olika glasyrer och olika leror att det inte går att säga exakt. Man måste prova sig fram, ändra lite, prova igen o.s.v. Generellt möjligen kan man börja 200 grader innan topptemp och hålla kvar reduktionen hela tiden till topp. En gång i tiden gick jag själv en glasyrkemikurs där vi testade många erkända sanningar och det var få av dem som faktiskt stämde, just då i alla fall, med den ugnen och lerorna ...

## Comment 18
Author: cherie

Tack tack. det är helt underbart med denna sida..och man blir som sagt helt omtumlad av vad man inte vet!! men jag gillar att prova så det kommer jag att göra..lovar att höra av mej om det bra eller katastrofala resultatet..så småningom....Just nu är det det kommersiella som gäller fram till Jul..och då brukar jag va slut på energi tom jan-feb, men nu kanske expriment lustan sätter in och får fart lite tidigare.

## Comment 19
Author: abbis

Hemkommen från kursen konstaterar jag att jag skulle då inte reducera i vilken ugn som helst...Med tanke på resultatet  om man inte kan och vet hur man ställer in lågan för att det  överhuvudtaget  skall bli en reduktion.

Själv skall jag kolla upp med brandmyndigheten då vi talar om öppna lågor och sotbildning..

Sen är dom ugnarna som numera går på el/gasol byggda på ett speciellt sätt så att du får ut maximalt av reduktionen...Min ugn kan man inte stoppa in en brännare i alls..har dessutom inget spjäll som går att finlira med som är tydligen mycket viktigt..

Reduktionen skall göras innan glasyren sluter sig den gör ingen som helst nytta efter 1000 grader..

## Comment 20
Author: LarsT

Abbi, ditt inlägg visar bara på hur många åsikter det finns om hur man kan och inte kan göra. Rent bränningstekniskt finns det inget som säger att det inte går att reducera i vilken ugn som helst.

Reduktion uppstår när syret som finns i ugnen inte räcker till att förbränna det brännbara material man tillför. Var man tillför det eller var man släpper ut det eller hur stor öppningen är man släpper ut det genom spelar ingen som helst roll. Ugnskonstruktionen har minimal inverkan. De ämnen som vill brinna upp letar sig till syret vare sig det finns uppe eller nere i ugnen. Att det reducerar ser man på att lågan letar sig utanför ugnen. Stannar lågan inne i ugnen räcker syret till och då har man inte full reduktion. Finliret kan man antingen ordna med ett spjäll eller genom hur mycket brännbart material man tillför relativt tid och hur mycket syre man släpper in i ugnen. En manometer för gasen eller en pinne i minuten om använder trä t.ex. är olika sätt att styra reduktionen på. Var och en får naturligtvis tro på sin egen läromästare, själv föredrar jag att prova själv och lära mig av egna misstag.

Olika glasyrer sluter sig vid olika temperaturer och därför kan man inte riktigt säga att det är meningslöst att reducera efter 1000 gr. generellt. En oxblodsglasyr t.ex. brukar man hålla i reducerat stadium (koppar-rött-reducerande) tills topptempen för att sen snabbkyla och därigenom undvika att kopparoxiden återoxiderar. En underreducerad kopparglasyr blir då grön igen. För att tillägga att det säkert finns andra som tycker tvärtom.  Exemplet är så som det betett sig när jag själv bränt....

I vedugn, med askglasyrer och i saltugn, där glasyren inte egentligen uppstår förrän över 1250 gr. blir det på ytterligare andra sätt.

## Comment 21
Author: abbis

#20    Nu förutsätter jag att dom som ledde denna kurs inte är några idioter... Med den långa erfarenhet som du  har så låter det  så enkelt eftersom du kan ..Men ska jag lära mig att flyga då vill jag ha någon som visar mig först.... man bör nog ha lite koll på vad man gör...Vissa saker som att testa sina glasyrer är ofarligt men gas är inte helt ofarligt inomhus.. 

Min ugn går inte att reducera i......och det fick jag bekräftat...

exprimentera men ha respekt för sånt som du kan bli skadad av..

## Comment 22
Author: LarsT

Jo, du har rätt Abbi i att jag ibland tar saker lite för självklart enkla. Vet ju att det är många som inte ens vågar tända gaslågan på köksspisen.... Min poäng med att tuta för reduktion i elugn är att man inte heller ska ha en överdriven respekt för att prova sig fram, givetvis inte utan någon som helst kunskap eller erfarenhet. Just gasol är i rätt blandning explosivt och det ska man ha respekt för. Har man inte tillräckligt torrt på fötterna kan man ta något annat, något som brinner, vad som helst. Att reducera med trä är inget annat än att bränna en ugn med papperslera, det ryker i båda fallen. Har man någon form av ventilation, kåpa med fläkt t.ex. som bäst, tar den hand om ev. rök som uppstår. Ett garanterat fullständigt ofarligt sätt är t.ex. att stoppa in trästickor genom titthålet i dörren.

Det finns en risk med att lyssna för mycket på "auktoriteter" som påstår: - Det går inte. Sväljer man det utan att ifrågasätta så testar man inte gränser, provar inte till synes omöjliga kombinationer. Inget ont i det förstås, alla måste inte leka med det omöjliga. Men faktiskt är det ibland så att det omöjliga är möjligt !

Med risk för att bli tjatig.....det är kul att riva ner käpphästar....

## Comment 23
Author: abbis

Jag kommer att testa när jag köpt en ugn som klarar av det och om jag får klartecken av brandmyndigheten...skulle självfallet känna mig säkrare med ved...ingen säger dock att man inte skall prova ,det är bara jag som är väldigt försiktig med sånt som kan explodera...

Tror att det är fler killar än tjejer som är  mer oansvariga o orädda  när det gäller farliga saker...tolka mig rätt nu\*L\*

## Comment 24
Author: LarsT

hrrrmm, känner mig träffad på nåt sätt...förstår inte...kan det vara därför man haltar fram, har svårt att resa sig från knästående och händerna och armarna är fulla av ärr ?

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Prova med kiselkarbid.

## Comment 26
Author: Ulla

Har du gjort det?
