# Linda element?
Author: Godsagare

Hur gör du när det är dags att byta element?

## Comment 1
Author: Ulla

Jag har tagit kontakt med killarna som fixar alla fel som dyker upp. De hade inte räknat med så långa svarsalternativ, det är därför man inte ser allt.

**Den gröna färgen står för _är inte drabbad..._**

## Comment 2
Author: zzaga

Varför byter så många alla element när bara ett är trasigt? \*nyfiken\*

## Comment 3
Author: EvaRittsel

Man ska egentligen byta alla på samma gång - dvs alla element. Detta eftersom de troligen är lika slitna. Men snål som man är tar i alla fall jag ett element i taget. För oftast har mina element gått sönder för det har runnit glas på dem och jag har fått bända loss glaset med elementkrasch som följd.

Men i skolan där jag är bildlärare byter jag alltid alla element när ett pajjat - om det pajjat utan större anledning. För annars vet jag att det blir veckor av elementbyten den närmaste tiden. Det beror på att alla element åldras av bränningarna, blir sköra och går sönder. Och om man byter på samma gång sker åldringen samtidigt. Och de kraschar - går av - ungefär samtidigt.

En god regel om man bränner mycket är därför att byta varje år.

## Comment 4
Author: Ulla

Det är inte så många som svarat på enkäten, så jag lyfter upp frågan igen.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Man räknar ut hur många meter å kopplar borrmaskinen till en rundstav sen e det bara å köra på
