# Ugn i källare, vad göra med ventilationen?
Author: Sophia

Jag funderar på vad Anders Fredholm skrev i sin utmärkta artikel om verkstadshygien, har man ugnen i en källare ska man inte ventilera ut gaserna direkt genom fönstret eftersom de kan sugas in  genom ett fönster högre upp i huset skriver han.

Jag funderar på hur det skulle gå till, jag förstår det inte, gaserna borde väl blandas med vanlig luft när de går ut genom fönstret, hur kan de leta sig in genom ett öppet fönster?

Vår verkstad ligger nämligen en trappa ner och nu funderar vi på hur vi ska göra med ugnen, var ska vi göra av gaserna?

Tacksam för svar!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Låter lite överdrivet, blir inte SÅ mycket giftiga gaser, mest vattenånga, och som du säger, den blandas ju snabbt ut av vinden, så tycker jag iaf.

## Comment 2
Author: Sagakeramik

Går det inte bara att stänga fönstret när ni bränner då??

## Comment 3
Author: april24

Det är så mycket  gift i  luften överallt, från olika ställen och, man kan inte skydda sej mot allt.  Har läst och lärt mej att man bör ventilera när man bränner eftersom det avdunstar en massa giftiga gaser när man bränner. Jag använder mitt garage då jag bränner och håller då dörren öppen så länge mina gaser släpps ut. Dvs hela natten för det mesta. Har känt att det lukytar väldigt om man inte gör det och det var  längesen jag upptäckte det. Jag vet inget om din ventilation inomhus men jag skulle nog för säkerhets skulle ha en god ventilation.Folk klagar över cigarettlukt från balkonger, så det är klart att lukt sprider sej.
