# Försäljning och finanskris
Author: pyromanen

Har du märkt någon ändring i försäljningen av din keramik senaste månaderna jämfört med innan finanskrisen?

## Comment 1
Author: LenaR

Är det någon som märker någon skillnad över huvud taget? Vi fick ett påslag på 8% när vi beställde hem material inför terminen, det var första gången jag på något sätt blev drabbad av krisen själv. Jag shoppar inte mindre, har inte mindre att leva för...

Men det slår nog hårdare för dem som har dyra lån och osäker anställning. Eller hur är det för er som verkligen är heltidsföretagare?

## Comment 2
Author: LeWE

Jag tror att jag i alla fall är så "liten" företagare att jag inte märker skillnad. Kanske t o m tvärtom! När folk inte tycker sig ha råd med ny plattTV eller ny bil t ex så kanske de unnar sig nya kaffemuggar istället![Flört](http://www.keramik.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 3
Author: LenaR

Kanske skulle starta en ny tråd egentligen, men jag fortsätter i den här.

Vid det här laget kan man väl summera krisen, så hur gick det? Har försäljningen gått bättre eller sämre under det här året?

## Comment 4
Author: LenaStina

I vår lilla butik har vi haft en ca 10% ökning under 2009. Vi får se om det gäller resten av året också, men helt klart känns det som krisen är över.

## Comment 5
Author: Keraleij

För mig som bor i ett turistområde har det inte varit någon större förändring i omsättning-Men jag tror att det kommit fler besökare som i genomsnitt handlar lite mindre.

Fler som turistar hemma i Sverige och många danskar och tyskar.

## Comment 6
Author: annakarta

Jag som startade mitt företag för prick ett år sedan har inget att jämföra med. Det enda jag kan jämföra med är vår årliga höstmarknad vi har här i byn, som jag nu varit delaktig i två år, Ca 20-30 % ökning jämfört med ifjol, en ökning som nog mest beror på att fler människor hittar till oss eftersom vi är så nya! Men jag har stora förväntningar inför vintersäsongen, jag bor och verkar i Åre, känner att efter ett år ska det banne mig ökas i försäljningen, skulle vilja se en fördubblingen i försäljning men vet inte riktigt om det är ett realistiskt mål. Ca 70 % av min försäljning är ju folk som impuls-shoppar, så inte verkar det direkt vara kristider!?

## Comment 7
Author: jose

\+ ca 40% netto jämfört förra året![Glad](http://keramik.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")...änsålänge. Mest unika grejer.
