# Kristaller
Author: tippex

Är det någon som vet hur det kan bildas stenhårda kristaller (som glasbitar) i en glasyr? Sitter som betong i botten på hinken.

Det är en stark lila glasyr.

Jag kommer aldrig att bli klok på alla dessa glasyrer.

## Comment 1
Author: bosse-cebex-gbg

Vissa glasyrer innehåller vattenlösliga, kristallbildande ämnen, som t.ex. "rå" borax, och ibland kalciumborat i olika former (colemanit, gerstley borate mfl.). Sådana glasyrer vill gärna bygga upp besvärliga kristallstrukturer i hinken efter en tids förvaring, och det är rekommendabelt att bara blanda till små mängder i taget, dvs det man behöver för stunden.

Glasyrer som innehåller dessa ämnen, fast i frittad form, är normalt betydligt tåligare vid förvaring, men om de förvaras tillblandade riktigt länge (flera år), kan det ändå bli bekymmer till slut, med vissa av dem.

Vad innehåller din glasyr, och hur länge har den stått tillblandad med vatten...?

## Comment 2
Author: tippex

Tack för svaret.

Jag vet inte vad den inehåller, har köpt den hos seeman. Gjorde iordning den för max ett år sedan. Den blev kristallig redan efter ett par månader.
