# Avdragsvax eller dekorationsvax?
Author: Wabisabi

Är det någon som har erfarenhet av dekorationsvax? Funkar det när man bränner raku, försvinner/brinner det upp vid 900°? Så att "leran" blir svart vid kraftig reduktion?

Brukar använda mig av avdragsvax men håller just nu på och testar en sak där det inte riktigt funkar med avdragsvax.

## Comment 1
Author: LenaR

Det brinner upp och godset blir svart! ![Glad](http://keramik.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: Wabisabi

Du är alltid lika snabb på att ge en precis de svar man vill ha, TACK![Flört](http://keramik.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Trevlig midsommar på dig!

## Comment 3
Author: LenaR

Du får mig att låta så inställsam... ![Tungan ute](http://keramik.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Glad midsommar till dig med!

## Comment 4
Author: Wabisabi

Sorry, int´min mening! Glad att du finns![Glad](http://keramik.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Wabisabi

Har äntligen kommit till skott och testat dekorationsvax. Har sprutglaserat men glasyren fastnar ju på vaxet, så då måste jag väl borsta bort det och då är det ju risk att man även råkar ta bort lite som inte skall bort![Obestämd](http://keramik.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

För inte kan väl glasyren ramla av samtidigt som vaxet brinner upp i bränningen, eller?

## Comment 6
Author: Ulla

Nej, glasyren blir antagligen kvar, åtminstone delvis. Det är för att du sprutlackerat som glasyren fastnat på vaxet. Du borde nog använda avdragsvax. Det drar man av efter det att man glaserat.
