# Om tekannor
Author: LenaR

Som alla vet som har provat är det mycket som ska klaffa när man ska tillverka en tekanna: pipen ska hälla, locket ska passa, den ska vara skön att hålla... Och en del i tillverkningen kan gå snett, som att den drejade pipen vrider sig, eller att hålen i silen glaseras igen. Därför tänkte jag samla bra tips om tekannor här. Skriv vad ni kommit på! Är sil verkligen att föredra framför stor öppning till pipen? Hur passar man in locket på bästa sätt? Spelar det stor roll om glasyren fort blir infärgad? Osv, osv...

## Comment 1
Author: Ulla

Tips om tekannor - det skulle jag behöva. Min bror har nyligen fyllt 50 och han har önskat sig en **jättestor** kanna i present. Det vore kul om jag lyckades åstadkomma en sådan. Hittills har jag inte ens velat försöka.

## Comment 2
Author: LenaR

Den här tekannan hade jag lite för bråttom att göra...

Den häller ungefär lika mycket längs pipen som i koppen -  tittar ni på pipens form så ser ni säkert varför, avslutningen är för rak för att det ska bli tillräckligt tryck i vattnet. Jag tror att om pipen varit lite längre och mer böjd hade det problemet lösts. Nåväl, den står i min verkstad och ser fin ut! /Lena

## Comment 3
Author: Pia

Åh så fin! Alldeles annorlunda, som en mini-samovar:) Fungerar den bra också?

## Comment 4
Author: Roger

Ett tipps på kanna som jag fick av min keramiklärare, en med ett extra handtag så man hälla (hålla) stadigare.

## Comment 5
Author: Pia

Det var en fiffig idé, Roger! Och en fin tekanna, ser ut att rymma bra mycket gott te...:)

## Comment 6
Author: Ulla

Den kannan passar nog bäst för högerhänta. Jag har sett något liknande där det extra handtaget sitter mera mitt på, ovanför pipen.

## Comment 7
Author: zzaga

Till Lr:

 "tittar ni på pipens form så ser ni säkert varför, avslutningen är för rak för att det ska bli tillräckligt tryck i vattnet. Jag tror att om pipen varit lite längre och mer böjd hade det problemet lösts."

 Anledningen till att vattnet rinner längs kanten är att pipkanten inte är vass. Pipkanten måste vara så vass som möjligt för att kunna "skära" av vattenflödet, annars rinner det som sagt över kanten. Så själva formen på pipen har inget med att vattnet rinner längs kanten.

## Comment 8
Author: LenaR

#7 Jo, pipens form spelar in...

Som zzaga säger är kanten på pipen viktig, och bästa sättet att få en pip som häller bra är att göra kanten tunn. En mjölkkartong eller en plastkanna med tunn kant häller ju alltid bra t ex.

Annat som spelar in är silens sammanlagda yta jämfört med mynningens: om mynningen har större yta kommer kannan att hälla väldigt långsamt. Den kan för den skull hälla bra, men det är ett irriterande fel. Pipens innerdiameter bör inte heller vara för liten, då häller kannan också långsamt.

Man måste inte göra en sil till kannan förstås, men gör man det bör man inte göra hålen för små. Det blir så stor risk att de glaseras igen.

Om pipen på min tekanna i #2 hade varit högre (betydligt högre än tekannan) hade trycket också blivit bättre. Eller som sagt om pipen varit mer böjd. Är pipens utformning "omöjlig" spelar det ingen roll hur tunn kanten är.

Kommer inte på mer saker på rak arm. Men det finns många viktiga saker med pipar. Jo, den här: pipen måste vara minst jämhög med kannan, annars rinner det te ur pipen när man fyller den...

(Ett litet ps bara: Pia frågar i #3 om kannan häller bra, vilket verkar lite dumt efter vad jag skriver om kannan. Jag hade problem med min dator just då, så texten skrevs efter att bilden lagts ut. Sorry Pia!)

## Comment 9
Author: Pia

Ja nu framstår ju jag som jättekorkad...:) Men den är ialla fall fin att se på!

## Comment 10
Author: LenaR

![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif) Jag sa ju förlåt Pia!

## Comment 11
Author: Pia

Ja ja, jag skämtade bara, Lena...:) Du är så förlåten så:)

## Comment 12
Author: LenaR

Längesen det här inlägget var uppe, men jag fortsätter med fler pip-tips. Jag har lärt mig att när man glaserat kannan ska man gnugga av lite glasyr precis under kanten på pipen, så pass mycket att man känner den vassa kanten. Det kommer att hjälpa till att bryta strålen.

## Comment 13
Author: Keraleij

Några tekannetips som jag fick under min utbildning:

Pipen: Hålet som ansluter mot kroppen (alternativt sammanlagda ytan av hålen i silen) ska vara större än pipens öppning för att få bra tryck när man häller.

Avslutningen av pipen bör vara så vågrät som möjligt. Om kanten är vass klipper den strålen bra, men den blir ju också ganska skör då. Jag som jobbar i engoberat lergods låter hellre tekannan släppa en droppe än att göra en väldigt tunn kant. Ett annat alternativ som kan funka är att göra en liten "hängläpp" på pipens avslutning.

Locket: Bör ha en låg tyngdpunkt eller någon form av låsning för att inte falla av när tekannan lutar.

Handtag: Jag sätter en extra liten "flärp" ovanpå hänkeln för att ge stadigt tag. Stödhänkel på sidan funkar ju också, men jag tycker att det stör utseendet på mina kannor

## Comment 14
Author: Ulla

Hur viktigt är det att göra ett litet lufthål i locket? Det verkar inte vara alla som gör ett sådant.

## Comment 15
Author: zzaga

14

Jag gör det ibland om passformen på locket är 100. Annars inte.

## Comment 16
Author: Keraleij

Jag har inte märkt att det skulle ha någon betydelse med luftinsläpp i locket, fast jag brukar sällan göra locken jättetajta.

## Comment 17
Author: Jessika

Anledningen till att man har lufthål kan väl bara vara för att det inte ska bli vaccum i kannan när man häller, jag har svårt att tro att locket har sån perfekt passform att det blir vaccum utan hål.

Annars är det spännande att läsa att det är så många saker att tänka på när man gör pipen. Själv har jag inte testat än...

## Comment 18
Author: amandas-keramik

här är några i stengods med guld dekor

## Comment 19
Author: amandas-keramik

här är några i stengods med guld dekor

## Comment 20
Author: amandas-keramik

fat bilden ute är kanske snyggare

## Comment 21
Author: Ulla

Söta tekannor! Man får lust att ta en kopp te ute i hammocken.

## Comment 22
Author: ingvar

En liten skåra i pipen funkar som ett kapilär och drar de sista dropparna tillbaka.

## Comment 23
Author: Ulla

Jag kan inte påminna mig att jag har sett det någonstans. Du menar att det fungerar? Hmm...låter klart intressant.

## Comment 24
Author: LeWE

Att göra tekannor är verkligen en utmaning.. man kan ju inte "provhälla" förrän den är klar.

## Comment 25
Author: Ulle

Ingvar, var ska man placera skåran? Räcker det med en liten skåra på pipkanten eller ska man gå en bit in i pipen?

Tänkte dreja en kanna nästa vecka och testa.

## Comment 26
Author: zzaga

Man kan också prova att göra ett litet hål precis innan pipkanten, för att förhindra att de droppar.

## Comment 27
Author: Ulla

Ett litet hål.... Hur då menar du?

## Comment 28
Author: zzaga

Precis i botten innan den vassa kanten på pipen så gör du ett litet hål (typ kakprovsticka storlek). Det ska göra att droppen "sugs" upp tillbaka i hålet liksom.

## Comment 29
Author: jenast

PUTT

Intressant och lärorikt..

## Comment 30
Author: Ulla

Bra att du puttar. Fortfarande lika aktuellt.

En vän vill att jag ska göra en tekanna som är lätt att använda för den som har svår artros och alltså är svag i händerna. Är det någon som har några tankar om hur en sådan skulle se ut?

## Comment 31
Author: sucilia

Inte för stor och väldigt tunt gods? =) annars vet jag inte riktigt, hon kanske har några ideer?...extra stödhänkerl kanske inte är så dumt då.

## Comment 32
Author: Ulla

Ja, en stödhänkel är säkert bra. Hon hade själv inte några idéer annat än storleken.

En annan sak som jag funderat över är om handtagets utseende och placering har stor betydelse. Det ska nog vara fast och inte röra på sig som ett bambuhandtag gärna gör. Men sedan? Rakt upp?

## Comment 33
Author: MariaThorlund

Hantaget ska nog vara kraftigt - och ihåligt då förmodar jag så att det inte blir så tungt. Låter inte så vackert kanske, men folk med svagare händer behöver större handtag än andra.

Och så kör fantasin igång:

Jag kan föreställa mig att handtaget skall sitta så att kannan "hänger" rakt ner, dvs att det inte är så mycket tyngd rakt ut att bära för handleden, men mer för armen. ...T.ex ett handtag som löper från framsidan till baksidan, över själva kannan, och som man hållr i med vänster hand... dvs tyngdden vilar på vänster biceps. Kannan pekar då utåt/framåt, lite åt vänster. Sedan kunde man ha ett litet handtag, lågt, på baksidan av kannan som man hjälper till att "tippa" kannan med, med höger hand. Då häller man antingen rakt fram eller åt vänster, beroende på hur mobil den vänstra handleden är - men det är väl mest fingrar och inte handled hon har problem med?

## Comment 34
Author: pyromanen

Har en bekant med artros i händerna. hennes fingrar är jättekrokiga ffa yttersta leden sitter nästan på tvären, så finmotoriken är inte den bästa (mildt sagt) utöver att det inte ska vara tungt så skulle hon behöva ett lock som inte kräver finmotorik (ingen liten fin knopp eller så). Nu vet jag ju inte om din kpmpis händer är likadana, men om de är då tänker jag att kannan i princip ska gå att använda med lovikavantar på...

## Comment 35
Author: Ulla

#34 Ja, ungefär så är det. Hon har jätteproblem med händerna.

MariaThorlund, det du skriver låter vettigt. Den placeringen av extrahänkeln har jag inte sett någonstans, däremot en på sidan nära pipen.

## Comment 36
Author: Lovie

Jag funderar på om en smalare högre tekanna är lättare att hantera än en stor rund...vet inte. och att man kan ha som ett litet stopp under  mitten av pipen så man kan ha ett finger där när man häller. Så bör nog hantaget utformas på bästa sätt vilket jag inge vet hur det är

## Comment 37
Author: annakarta

Roligt att det här inlägget dök upp nu, häromkvällen tittade jag på Youtube för att få tips till mina tekanneförsök, igår kväll drejade jag tre, ikväll ska de monteras (själva hatmomentet). De här tekannorna har jag skjutit upp en längre tid nu, så håll tummarna att de blir lyckade ![Flört](http://keramik.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört").  Och tack för alla tips!

## Comment 38
Author: LenaR

#37 Monteringen är verkligen hatmomentet, åtminstone tills kannorna ska glaseras. Jag håller tummarna för att de blir vackra och fungerande!

## Comment 39
Author: [Borttaget]

Som Ulla skriver skall man ha ett hål i locket, även om locket inte passar perfekt, det bildas ju kondens på undersidan av locket som gör det helt tätt och det rinner dåligt som följd därav. Och kul att du Ingvar tar upp det med skåran i pipen, ser man på gamla chokladkannor på fina gamla kafeer så hade dom också en sådan skåra. Pipen rekommenderar jag att man gör på Japanskt sätt med en form av gips, man gör altså en gipsform som motsvarar innersidan av en pip och så kavlar man ut lera och lägger på och med slicker på handen drar man ut leran över formen liksom när man drar en hank. Och så tar man gipsformen ut och monterar pipen på kroppen. Vinkeln på pipens mynning är lika viktig som formen på avslutningen, det är frågan om när den klipper strålen och så skall pipen smalna av hela vägen fram till mynningen så att trycket på vätskan ökas och hastigheten därigenom också ökas medans flödet minskas i samma grad.

## Comment 40
Author: [Borttaget]

O.T Vi hade en gång en tekanna som aldrig tog slut, det gick alltid att få en kopp till ur den, självklart kalade vi den "Alladins kanna" Den var gräsligt ful och var dessutom glaserad med en glasyr med väldigt högt bariuminnehåll, den som finns i Coopers bok som blir chockrosa, lite nickel i den också.

![Glad](http://keramik.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 41
Author: [Borttaget]

Bra med kannor som inte tar slut, ta patent. Jag skulle vilja ha en sådan till kaffe. får du gjort några nya glasyrer rolnor?

## Comment 42
Author: [Borttaget]

Nejdu, jag har flyttat och lämnade kvar min gas/el-ugn får se om jag murar upp nån vedugn kanske, eller om det blir nån med diesel.

Vill man var klimatsmart så finns ju RME också, billigare än gasol....![Glad](http://keramik.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 43
Author: [Borttaget]

Vad är RME? låter kul med att bygga ny ugn, bor du på landet eller?

## Comment 44
Author: Ulla

Oj, det fanns alldeles för många tekannetrådar att putta upp. Sök själva på sajten så hittar ni en hel del.

## Comment 45
Author: Plena

Ulla det var precis denna som jag sökte! Tack!

## Comment 46
Author: [Borttaget]

RME= Rapsmetylester, vegetabilisk diesel.

Jag bor nog på landet nu kan man säga, 250 invånare. Ska fixa en ny verkstad vad det lider, ett projekt!!
