# rakulera- hur mycket chamotte
Author: pluppan

någon som testat fram vilka färdiga leror som pallar för raku och hur mycket chamotte som de har

jag skulle vilja använda lite slätare leror än de jättegrova jag köpt speciellt till raku och nu sitter jag och läser på paketen jag har hemma vilka som skulle kunna funka. är det egentligen viktigt hur stora chamottekorn som är i leran eller bara procenten (helge?)

## Comment 1
Author: zzaga

Leror behöver inte ha chamotte i sig för att funka till raku. Det går med helt chamottelösa leror också. Jag har bara testat med mineral och dunits vm lera och den funkade fint. Man får ifs räkna med lite mer till skort än vanligt.

## Comment 2
Author: pluppan

menar du den som heter smv? den har jag hemma i så fall....

## Comment 3
Author: lotta2

Jag har tom bränt Llimogesporslin helt utan något i med bra resultat. Å andra sidan hade jag en långsam uppvärmning, så allt hänger på tiden man vill lägga ner...Men jag använder hellre en mer chocktålig lera i vanliga fall ;D  Jag använder också mina vanliga leror oftast till raku, mest för att jag alltid glömmer köpa hem speciell rakulera. Men är det jättefat så skulle jag ju ta en speciallera, men iinte till mindre grejer.Jo, det är som Zzaga säger, lite mer spill kan det ju blir beroende på lera.

## Comment 4
Author: zzaga

Nej, den hette bara vm leran alltså. Men testa vilken som. Lite spill får man räkna med. Man kan ju alltid göra mer:D

## Comment 5
Author: zzaga

Jag skulle ifs kunna tänka mig att 1110 som lars säljer med lite molokit i borde funka aldeles utmärkt. Köpte inte du ett paket av den när du var nere?

## Comment 6
Author: pluppan

tror att det var den.....ska kolla när jag kommer hem för nu sitter jag på mitt jobb.

sen ska jag hem och testa lite olika leror, fattar inte varför jag inte vågat prova![Ledsen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-frown.gif)dumma jag! har varit så strikt till den grova leran när det gäller raku men vad f-n håller det så håller det.

tackar för tips

## Comment 7
Author: zzaga

Nån borde skriva en bok: 1000 myter om keamik ;)

## Comment 8
Author: Ulla

Jag tror du får starta en tråd zzaga. Det vore kul att se hur många myter vi gemensamt kommer på.

## Comment 9
Author: Hubert

#7 Ett spontant skratt! Den är bra! Tänkt er vilka inlägg det kommer att bli när vi ska reda ut om det är myt eller sanning!

## Comment 10
Author: pyromanen

Är inte 1110 lite väl järnhaltig för raku om man vill ha vit krakelering t.ex. ?

## Comment 11
Author: Hubert

Jag har användt cebex cs950 den höll och det blev bra vi glasyrer.Louise
