Keramik iFokus

Keramik

Etiketterglasyrerengoberpigment
Läst 276 ggr
GertrudRosa
0

Vad är fluss?

Har precis införskaffat mig några påsar färgkroppar och googlar hejvilt om hur man färgar in lera och engobe. När jag söker om detta kommer ofta ordet fluss upp, och kan inte hitta någon förklaring till vad det är. Också att jag under min keramikkurs jag gick i höstas har minne av att vi målade med en blandning som var lösare än engobe men bestod av olika färgpigment, vet någon vad detta skulle kunna vara?

Tacksam för svar ☺️

Bo§e
3
#1

Fluss är ett ämne som sänker andra ämnens smältpunkt till önskad nivå.
Det är alltså inget specifikt ämne.

Blyoxid t.ex. var ett vanligt fluss förr i tiden, men som fluss kan också bor eller soda användas, för att ta några exempel.
Frittor är silikater och fluss, sammansmälta till en vattenolöslig mix, avstämd att användas i olika sammanhang.
Så, om där bara står "fluss", måste man veta vilket fluss som avses, eftersom olika flussämnen fungerar olika, i olika sammanhang.

Färgen som du nämner är troligen underglasyrfärg (ibland förkortat UG-färg)
En mix av färgande pigment, en gnutta lera, och en gnutta lämpligt "fluss"….
Som "fluss" här, kan man använda litet transparent glasyr i det temperaturområde man tänker bränna i (det skall vara en liten mängd, som bara binder pigmentet)
Här finns stort utrymme för egna experiment…


"Don't Panic" (Douglas Adams)

  • Redigerat 2022-03-13 11:23 av Bo§e
GertrudRosa
0
#2

#1: snabbt och bra svar! Tack!