Mossa
Det ser så ut. 😃
När jag skulle använda vår lerkran förra veckan så började det ryka om den. Paniksnabbt ut med kontakten ur vägguttaget. Sedan kallade jag på min man, som jobbat med motorer, och vi plockade isär den. Den var inte full med intorkad lera, men däremot behövde den smörjas för att gå lättare. Det var nog inte gjort på år och dag. Efter genomgången så gick den igen. Puh!
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
#0: Vad fint…! Vid förstoring, liknar det en granskogsdunge sedd från ovan🙂. Den sortens växtlighet har jag aldrig förr sett på lera….undrar vilken art det kan vara..?
"Don't Panic" (Douglas Adams)
Dom sträcker sig mot ljuset i fönstret 😊. Liknar mycket mossan som växer på stenar och stubbar utanför och det var ptervinningslera jag knådade senast, så sporer har haft gott om tid att landa i leran.