Tips på material!
Jag behöver tips på material som jag kan använda för att min keramik inte ska fasta ihop vid bränning.
Jag har provat emulsionvax, men för de skulpturer jag gör så fastnar delarna ihop ändå. Jag har provat silikon men upplever att glasyren tillsammans med silikonet blir smuligt, flagnar av.
Har någon använt något annat material för att förhindra glasyren att fästa i keramiken?
Skall inte glasyren fästa på keramiken?
Bränner du olika delar för tätt ihop så att de fastnar i varandra?
#1: ok förlåt kanske lite otydlig. Jag har delar av skulpturen som ska glasleras och fästa men jag har även delar i min skulptur där jag inte vill att glasyren ska fästa.
#2: Ja det gör jag men finns det något material jag kan addera på keramiken så att glasyren inte fäster där, även om jag bränner dem tätt? Det som fungerar bäst, hittills, är silikongummi. Men jag skulle vilja ha tips på andra material eller tekniker.
Ok, jag känner bara till vax och latex. Skulle kunna tänka mig att det skulle gå att blanda i aluminium hydroxid i valfritt medium. Är det inte så man gör med Kristallglasyrer för själva uppgångar en i botten? Har för mig att de blandar trälim/vitlim med aluminium hydroxide till ett fortfarande fungerande lim i konsistens. Al-hydroxiden kan man ju önska på sättplattor så att inte föremålen ska fästa på dem. Jag hade provat att blanda ditt silikongummi med Al-hydroxid och se vad som händer.
https://digitalfire.com/4sight/material/alumina_hydrate_42.html
"Uppfångaren" ska det stå. Den som fångar den glasyr som rinner av föremålet.
#0
Har du någon bild på dina skulpturer så man ser vad som inte får fastna
Alltid bra med en bild så man förstår dina funderingar
Man kan använda vax och andra material som skyr vatten. Men glasyrer rinner ju en aning när dom smälter så vill man ha ett resultat med ackuratess så är det bättre att använda engober och eventuellt en transparent glasyr.
#5: Tack det ska jag prova!
#9
Är din tanke att "kedjan" ska vara rörlig så varje länk kan flyttas i olika lägen?
Är det lergods eller stengods?
Är det viktigt att glasyrytan är blank?
#11: Tanken är att den ska vara rörlig. Det är stengods och glasyrytan behöver inte vara blank
Man skulle kunna tillverka kedjan i svart lera, och slippa glasyrproblemet helt…..
?
"Don't Panic" (Douglas Adams)
#12
Är det viktigt med vilken färgnyans det ska vara?
Ska varje länk ha samma färg?
Men vad använder man för att skydda sättplattorna mot rinniga glasyrer eller Kristallglasyrer? Jag fick ett tips innan att blanda vitlim med aluminium hydroxid, är det något annat man använder sig av?
#14: Nä det behöver nödvändigtvis inte vara viktigt. Skulle dock vilja hitta en metod som inte begränsar mig i val av glasyrer. Men alla tips är välkomna :)
Klart lättast att göra det i svart lera och strunta i glasyr.
Håller med #13 och #17
Föreslår även rödleran (som tål stengods) med 25% 0,2mm chamotte och bränna den i 1200°C
Då blir det en fin färgton och yta på den leran
#16
arbetar du i en ljus lera kan du ju även pröva med en engobe eller oxid som borde förenkla mycket för dig