Glaseringsproblem
Två frågor behöver besvaras, till att börja med:
Vilken version av receptet har du använt…?
Receptet med eller utan ball clay….?Har du tillsatt bentonit som ställmedel…?
"Don't Panic" (Douglas Adams)
- Redigerat 2021-06-19 10:59 av Bo§e
Jag tror att det är på grund av stor mängd zinkoxid samtidigt som det är för tjockt glaserat. Du kan förglöda zinkoxiden innan du tillsätter den till glasyren eller använda en zinkfritta. Du kan även ha lite mera vatten i glasyren. Jag går ut från att du inte använder kulkvarn? Om du skulle göra det så förkorta tiden. Det receptet innehåller ju bara en liten del kaolin så för stor mängd plastiska leror som fel kan uteslutas.
#2:
Ja, om receptet utan ball clay använts (det finns två alternativa recept för 404), och ingen bentonit tillsatts, får man förstås fokusera på zinkoxiden.
Men först när vi klarlagt mängden lera i glasyren….
"Don't Panic" (Douglas Adams)
#2 Kalifältspat 35, Bariumkarbonat 40, Zinkoxid 15, Kaolin 5, Kvarts 5, Nickeloxid 1,5%. Glasyren var väldigt tjock när jag blandade den, så jag har spätt ut den rejält.
#4:
Ok, då vet vi: Ingen ball clay och ingen bentonit.
Och då återstår Lers tankar kring zinkoxiden.
"Don't Panic" (Douglas Adams)
- Redigerat 2021-06-19 12:10 av Bo§e
Du vet att bariumkarbonat är giftigt? Går att byta mot mindre giftigt strontiumkarbonat. Nickel är ju inte heller så bra med matvaror. Jag tror också att du ska ha mer vatten i glasyren.
Tack för återkoppling :-)