Keramik iFokus

Keramik

Etikettdekorera
Läst 284 ggr
Affa21
0

Hjälplinjer

Hej ! Har ni något tips på hur jag kan rita raka hjälplinjer på drejad form( läderhårt) Horisontella är inga bekymmer men hur får jag till lodräta på ett smidigt sätt ? Jag vill göra rutmönster .

[rolnor]
2
#1

Kan du kanske göra punkter snarare än linjer sen utgå från dessa och binda samman?

  • Redigerat 2021-11-08 11:56 av [rolnor]
Forma
3
#2

Om du inte vill jobba med vinkelhakar, linjaler, böjbara linjaler och sånt så finns ju krysslaser. Jag sätter dock bara ut punkter med ögonmått och förbinder dom med streck, som beskrivet ovan.

Affa21
1
#3

Tack för tips , mina ögonmått resulterar i sneda linjer då jag behöver hjälpmedel … visste inte ens att det fanns böjbara linjaler - måste testa ! har prövat med måttband men det är lite för sladdrigt .
Och en krysslaser sätts upp på önskelistan . Tusen tack 🙏🏼

Ulla
2
#4

Krysslaser finns på min önskelista också. Det är ju snart jul.😉

Sajtvärd för Keramik ifokus

_
_

[rolnor]
2
#5

Jo, det var ju en bra ide, böjlig linjal, det använde vi på teknisk linje när vi gjorde ritningar, smidigt.

SaPe
3
#6

En vinkelhake oxh en smal strumpsticka så håller du stickan mot kanten på vinkelhaken och följer formen uppifrån och ner.