Keramik iFokus

Keramik

Etiketterglasyrerglasering
Läst 1093 ggr
Gunni
0

glasyrfel

Hej!

Är det nån som kan hjälpa mig? Jag har nu flera gånger i rad råkat ut för samma fel i glaseringen. Jag har ringlat skålar (ganska stora) i svart lergodslera och glaserat med eldröd glasyr (för lergods, Cebex). I botten på skålarna bildas vita fläckar eller små stänk, nästan som risgryn. Nu senast blev det en större vit fläck. Jag har bränt om flera gånger och lagt på mer glasyr, det har blivit bättre, men inte bra.

Leran är från Cerama och jag skröjar i 960gr och glasyrbränner i 1060. Om jag bränner i lägre temperatur blir inte godset svart, vilket jag vill. Hoppas någon har en lösning, jag sliter mitt hår!

Gunni

Hubert
0
#1

På din beskrivning så låter det som om glasyren inte är silad så att alla partiklar blir små och att det är de små klumparna som nu har bränts till hårda fläckar. Har du möjlighet att lägga in ett foto! /Louise

KeramikeniSkredsvik
0
#2

Kan det vara plattsmet som flagar av från plattan ovanför?

Hubert
0
#3

#2 ja den är tråkig när det händer. Usch!

helenahenstedt
0
#4

Ring Cerama och Cebex!

Har du bild?