Har funnits minst i 24 år . Gå in på länkar Formakademin i Lidköping . Det är Nordisk drej mästerskap och jag tycker att så många som möjligt ska komma . Deltagare i tävlingen får gratis boende m.m är i mitten av agusti pris pengar 30 000 kr . Har själv alldrig tagit tävlingen på allvar, det viktigaste har varit att träffa andra keramiker och att ha kul till sammans. Finns ockdå ett VM - Italien.
Ring till Formakademin i Lidköping och fråga
Det går tyvär inte att ringa….dom har semester…Kollat runt lite efter andra telnr än 0510-24800 som går till skolan.
Lennart …har du något annat tel nr….mvh annbritt
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
Hej sitter med inbjudan av porslinsfestivalen 2006 Drejarmästerskapet. det står att sista anmälnings dag är 1 Augusti 0510-24800 dom har nog semester men tycker att det är konstigt för det brukar alltid vara folk där. Ska ringa själv måndag och anmäla oss. mhv Lennart & Annika
Hej
Ringde och pratade in ett meddelande på 0510-24800..Det ringde upp en tjej som skickar ut info…så det funkar om man lämnar sitt telnr..Hon skulle även fixa resultatlistan för 2005.
abbi
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
Hur många brukar ställa upp i mästerskapen? Hur gör dom om det är väldigt många som har anmält sig? Uttagningstävlingar, eller….?
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
kLART DET ÄR ÖPPET FÖR PUBLIK Kom och titta så får ni svar på allt. Man kan vara med bara på det estetiska om man vill och det är olika teman varje gång ,eld ,vatten,växtkraft.m.m Man drejar tre saker väljer ut en som man får jobba vidare med i en halvtimme .
Var det inte så att det skulle spexas i år på det estetiska…och så skulle en jury bedöma ..t.ex sång tillsammans med drejning ..eller så skulle man jobba i lag..
Det tekniska går ut på att dreja en cylinder på 4kg (damer) och ett fat på 5kg ( damer) herrarna har ett kilo mer.Du drejar på tid brukar vara 20min per kval…på final 25 min…bente som är mycket duktig gör 66-68cm på cylindern den får inte vara smalare än 15cm på något ställe om den är det så mäts den upp till det ställe där den är 15 cm…fatet skall ha en botten..tråden får inte gå igenom.Botten kan täcka hela skivan .Bente gör fat på 74,5 cm …Mitt största fat har varit 70,5 min högsta cylinder 58cm.
Min första tävling jag var på använde jag inga verktyg och kom då 5:a :min andra tävling hade jag tränat till med verktyg ..då vann jag*L*
Jag har tränat hos dom stora killarna Göran Loneberg och Dan Grip.
När jag tränade fat hos Göran så åkte vi ner till WM i italien ..Då tog jag rekordet på fat bland damerna ,,,,Jättekul
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
Jag tycker det här är så fascinerande! Har aldrig ens anat att man kan tävla i drejning. Men det är klart man kan. Det finns ju tävlingar för allt nuförtiden.
Det låter som om det är kul att vara där även som åskådare, kanske särskilt i år om det händer något annorlunda?
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Jag tycker också det är fascinerande. Jag hade aldrig klarat av att dreja framför publik. Hmm, man blir ju intresserad av att se hur stort fat man får till på 5 kg lera, eller hur hög cylinder.Måste testa efter semestern, men jag känner mej impad redan nu. Abbi, var det någon speciell teknik du lärde dej hos "de stora killarna"? Eller var det bara råträning?
Lotta2..Jag lärde mig tekiniken att dreja stort..Man måste få det att bära fast det är 2-3mm tunna väggar..Man har alltid för bråttom och tror att det tar längre tid än det gör att få upp en hög cylinder.Vad det gäller faten så skall man tänka på att inte ha mer än 1mm höjning(drejränderna) mellan varje varv skivan snurrar.Går det för snabbt kan den lätt bli ojämn när man då kommer till dödmansgreppet (sista dragningen innan men vet att den viker sig)kan den vika sig tidigare.Får du den inte riktigt centrerad så blir det oxå svårt med dödmangreppet..Jag fick lära mig många knep och att dreja med specialverktyg som är tillåtna..Sen va det bra att tävlingträna..
abbi
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
Mycket intressant. Tack för beskrivningen Abbi.Vad är det för verktyg som är tillåtna? Är det vanliga sken eller udda grejer?
Verkar ju som man måste åka dit och se på spektaklet…
Du kan t.ex ha en drejsken som är 40 cm …den använder man för att lägga ner fatet så det ligger precis platt…det är bättre att trycka ut det med en lång än en kort det blir mycket stabilare..´
abbi
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/



Åh, vilka trevliga bilder! Jag blir mer och mer nyfiken på evenemanget ju mer jag får veta. Men jag skulle aldrig i livet våga ställa upp själv.
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Jättekul amanda…du va där alltså….har du resultaten? Dom är jättedåliga på att uppdatera sin hemsida..
abbi
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/

hej abbi! jag tror resultaten är ungefär de samma,som det året som redovisas. min cylinder blev för smal förra året så den fick inte räknas,jag ska försöka vara mer nogran detta året,men jag är med bara för att det är skoj,jag är inte i närheten av topp klassen

det brukar vara den gula höjslev leran tror jag,men man kan ringa cebex och fråga vilken lera de ska ha,för de beställer från dem,sen kan man köpa upp sig och sitta och öva,jag har inte hunnit öva nått i sommar, jag får skynda mig,den tid som finns kvar.
man ha vilka redskap man vill,fast inte egna battar( typ större än drejskivan)
leran brukar vara lite mjuk,så alla skivar upp den och lägger mellan gipsplattor,innan man knådar den. gipsplattor finns där som man kan låna
Jag ska åka dit på lördag och titta! Åååh, så spännande det ska bli!
Vilka är ni som är här på forumet som ska vara med och tävla?
/Sofia
Ni som åker dit måste sedan berätta hur det gick. Tänk om man hade kunnat vara där (för att se på, inte delta
)
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
På Skaraborg.se kan man läsa om det kommande Nordiska drejarmästerskapet i Lidköping. Hoppas att de har ett reportage efteråt också, gärna med litet bilder för oss som inte är med.
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Kom fram och heja för imorgon åker vi till lidköping för att tävla .L.A.E = Lennart Annika Eisenhart Vi ses på lördag
jag har lämnat återbud då jag åkt på en muskelinflammation…jobbat för intensivt inför noramarken *L*
Heja lennart/Annika friskt humör i år är det prispallen som gäller …*L*
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/

Kul!!!
Jag var med där för flera år sen.. det var jättekul!! Jag är inte duktig på att dreja stort men det var kul att vara med ändå.
Jag håller tummarna för er, Lennart och Annika. Lycka till!
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Väntar med spänning på resultat listan….
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
Du kan nog snart gå in på http://www.rorstrandsmuseum.se/porslinsfestivalen/HTML/hem.html
och kolla resultat.
teknisk damer
1. Bente Bösbol Hansen
2. Mia Snitzler
3. Maria …..
Herrar
1. Bjarne pogard (nånting)
2. Johan glasberger
3. Espen…..
estet
1. Bente
2. bjarne
3.?
Jag är inte så bra på namn så alla är nog felstavade.
MiaTua
Tack för länken, MiaTua. (Jag gjorde den klickbar) Ännu har det inte kommit upp något, men jag få kolla igen senare.
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Blev själv 3 på estetisk klass Lennart E . På teknisk pajade jag fatet genom att trampa på full gas ,det blev bara botten kvar resten bara försvann liksom.
Lennart:Va inte göran och hinas och nina med i år……
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
GRATTIS glömde jag och säga till dig lennart .Det är svårare att ta pris i den estetiska klassen ,jätteroligt för dig .Kontakta nu pressen så dom skriver om dig…kram
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
grattis Lennart!
hoppas att vi får se lite bilder från tävlingen här
/Mariana
Grattis Lennart. Synd att man inte kunde vara där och se det själv. Det var nog inte så kul för dej när fatet försvann iväg, men publiken tyckte säkert att det var kul. Kul att höra att andra än jag själv råkar trampa till lite hårt på pedalen. Är säkert kul att se när andra gör det, själv brukar man ju mest bli sur. Hemma brukar det bli så jobbigt att städa när ett nästan helt fat hänger på väggen eller fönstret…
Grattis till tredjeplatsen Lennart! Synd med missödet, samtidigt känns det litet avdramatiserande att tom de bästa kan råka ut för sånt.
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Du har rätt abbi.s Göran, Hinas, och nina var inte med i år. Det var väldigt bra att bo på campingen föresten.
Abbi.s är det inte Nora marknad nu i helgen ?
Din skål var superfin. grattis till 3:e platsen.
L.A.E..Det va ju typiskt ….Då skulle man ju varit med..snopet..Mia som kom tvåa låg bra lång bakom mig sist så där hade jag haft en möjlighet *L*
Jag bodde på campingen när jag gick glasyrkursen på pki och det va väldigt fina stugor…fick ni bo flera i samma hus ?
Ja det är noramarken i helgen ugnen går dygnet runt nu sen 14 dar tillbaka*L* sista rycket innan vinterlugnet lägger sig som en mössa över stan…
ha de gott abbi
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
Vad kul det vore att få se lite bilder från Drej SM i år! Vi vill se bilder på estetiska klassen också, tycker den verkar lite extra spännande! Någon som hade kameran med???
Tyvärr inga bilder kameran låg kvar i stugan.
Det var jättekul att sitta och titta när alla duktiga drejade! Tyvärr kom det regn, och jag hade vare sej regnjacka eller paraply, så det var bara att uppsöka skydd. Men när den tekniska finalen var så trotsade jag vädret och satt troget och tittade. Det är fantastiskt så skickligt! Undrar om jag ens vågar ta en klump och testa i min ensamhet i verkstan?? Ska definitivt försöka åka dit nästa år och titta också, jag har inte så långt till Lidköping, ca 10 mil.
/Sofia

Vad jag blir avundsjuk, jag ville oxå vara med och titta vi får se om jag kan åka nästa år det verkar var avärt en resa
Alltså hur dåliga är dom att lägga ut resultat…..formakademin har 3 år gammalt resultat och länken ovan händer inget med heller..suck
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
Vi får hoppas på att Zzaga har tagit lite bilder på sin semster genom Sverige. Jag tror att hon skulle till festivalen. Så förhoppningsvis får vi se lite bilder om ett tag.
Skitdåligt att ha hemsidor och uppdatera dom så sällan. Det är många företag urusla på. Tror inte dom har fattat potentialen med hemsidor… Att ha tre år gamla resultat på hemsidan är uruselt, att man inte uppdaterar bättre än så tyder på lite slapphet…