kiselkarbid
Är det någon som har något bra recept på internreducerad oxblod?

hmm, du får improvisera lite när det gäller frittan och leran..men det fixar du..
Fältspat Fs 28
krita 14
Lera 12
kvarts sks 21
bariumcarbonat 3
Fritta hk 4609 30
kopparcarbonat 1.5
järnoxid 0.25
tennoxid 1
silicium 25
Kul om du testar denna gamla variant med dina kunskaper..! Denna får spännande varianter med ökning av koppar.. Ursprunget är från Gustavsbergsgubbarna.. Vet ej hur du räknar men denna är en unikglasyr..så det där med hundra procent gäller ju inte då… Lycka till!
/ Thomas
Hej tack för det. Men du har inte analysen på fritten?
Vad är fältspat Fs? Och kvarts sks?
En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.
Klart det går att göra rött med den utgångspunkten. men frittan ? lägger man in allt i datorprogrammet och går in med andra frittor istället då kommer man i slutänden få en som liknar den analysen man har idag. Du får rota fram analysen om det finns någon. 

Hmm, gubbarna använde sig av material som gått ur tiden och ibland bytt namn.. analysen har jag ej.. jag återger ett recept jag fått från Sven Vejsfelt..jag har en del kvar av färdigblandad glasyr..
Om dessa fanns att tillgå även på Höganäs vet kanske du..
Fritta 3508
Fritta HK 4609
Fritta 1311
#3
Som sagt, dessa beteckningar stod på burkar och påsar i den gamla fabriken här i Gustavsberg..dom tog ju fram en del själva..och köpte in utifrån, så vissa ämnen kan vara svåra och ibland kanske omöjliga att få tag på..
Detta recept är nog svårt att få fram som det en gång var..men det kanske kan fungera som utgångspunkt för spännande tester om inte annat..
På bilden är det detta recept..dock med ett stänk kobolt i botten..
Mvh/ Thomas

Tackar nu känner man igen ett nummer så nu kan man ta fram en analys. den mittersta ser riktigt fin ut dom andra är lite dimmiga. kanske lite mycket tenn i?


Jo, jag har olika varianter i en gammal bok.. dom andra brevid minns jag inte vad jag gjort..stundens infall..dutta hit och dit…men kul är det..! Mycket tenn är möjligt på dom andra.. Men det är intressant hur olika det blir på olika leror…Jag ska bränna dessa på en vit porslin..får se hur det blir..