Krackelerad?
Alla har väl sett Kalle Ankas jul på julafton. I tomtens verkstad målar dom schackbräden med rutig färg.
Jag har några muggar som ser ut som om dom är krackelerade, men det verkar bara vara krackelerad färg. Jag ser nämligen inga sprickor i glasyren, bara mönstret. Hur har dom "krackeleringarna" kommit dit?
Jag trodde att man i efterhand färgar in krackeleringarna om man vill att de ska framträda.
Jag ska lägga upp en bild - måste bara hem från landet först.
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Bilden är uppe. Jag hittade en kabel som passade och laddade ner en drivrutin från Pentax. Succé! Nu kan jag köra härifrån landet också.
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Jag har en favoritglasyr som är sidenmatt och krackelerad, och när jag färgar in den med tusch ser den precis ut som din mugg. Men själva sprickorna "syns" inte, drar man med fingret över ytan känns glasyren helt len. Du tror inte det kan vara en krackeléglasyr i alla fall?
En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.
Tror du? Man kan verkligen inte se eller känna några sprickor.
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Annars har de väl gått och gjort det: uppfunnit rutig glasyr! Jag har bara väntat…
En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_