Keramik iFokus

Keramik

Etiketterutställningargallerierkeramiker
Läst 654 ggr
LenaR
0

Sista chansen...

…att se 100 tankar om konsthantverk, en utställning som dolt sig rätt bra i Husby gårds fina konsthall (Husby är en förort norr omStockholm). Här är hundra konsthantverkare representerade, och det är verkligen en sevärd utställning.

Bara på keramiksidan finns verk som Eva Zethraeus dramatiska skulptur "Japanska berg", Anette Jonssons kakelplattor med fotoöverföring (gränsfall mellan fotokonst och keramik), Karolina Erikssons vintriga skulptur, gjuten i tyg, eller Mari Almqvists kavlade benporslinsvas.

Och då är vi ännu inte inne på övriga konsthantverkare, som exempelvis Nelson Clauss' bildväv "Från minnenas skattkammare", Lars Torvaldsons tre fantastiskt vackra fällknivar (Insekten, Madonnan & Musslan), eller Jenny Edlunds smycken av överblivna silverstycken.

Och då har jag inte ens nämnt alla mina favoriter! Utställningen pågår tom 6/2, och det är öppet mellan 12-16 varje dag.

Inte missa!


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

Ulla
0
#1

Synd, då kommer jag att missa den med en dag. Den skulle jag verkligen ha velat se.

Sajtvärd för Keramik ifokus

_
_