
Infärga glasyr
Nu ställer jag säkert en sån där dum fråga igen, men ni börjar väl vänja er, kan jag tro!
Jag har läst artikeln om infärgning av glasyrer. Hur då? Jag menar vad färgar man in? Är det nån form av basglasyr som används, eller?
Jag förstår inte?

Du använder en bas som ger karraktären på glasyren tex matt, sidanmatt, klar transparant, krackelerad…. ect. Sedan färgar du med oxider eller färgkroppar i olika mängd (%) vilket ger nyansen/färgen. (Atmosfären i ugnen påverkar också färgen. Basen kan du köpa färdig eller blanda själv. du kan ju även köpa färdig infärjade glasyrer också.
Hoppas att du förstår. Har försökt att kortfattat beskriva något som är lite mer invecklat i alla fall kemiskt. Gå till biblan och låna en bok! Det är faktist ur kul. Helt plötsligt blev det där med kemi kul, och man får gräva fram minnerna från kemilektioner och annat som man inte trodde att man skulle få glädje av!
Lycka till, Marie

Jahaaa… då förstår jag… Tack för hjälpen! Låter kul!