Keramik iFokus

Keramik

Etiketterformadekorera
Läst 1935 ggr
lotta2
0

Problem att gjuta

Jag är en katastrof när det gäller gjutning. Jag gör allt som jag har läst, blandar rätt eller köper färdigblandat gjutslamma, och hur jag än gör så kollapsar allt eller blir hur fult som helst…Snälla ni som kan kom gärna med lite tips om gjutning.

Nr 1: när jag gjuter en konisk form och håller av gjutmassan och skakar på formen, och sedan sätter ner den  upp och nervänd för avrinning så får jag rinnmärken på insidan. Om jag låter den stå upprätt efter att skakat på den får jag rinnmärken också fast åt andra hållet. Hur gör man för att slippa fula rinn?

Nr 2: När jag gjuter en rund form (som en fotboll ungefär) så har formen kollapsat i fjutformen varenda gång jag öppnar den. Vad är det för fel,?

Jag börjar misstänka att  det ett trick som ska utföras eller en magisk ramsa som ska utttalas. Nu håller jag på och blir knäpp, och hoppas att någon kan ge en gjutidiot ett bra tips innan det går som det brukar : att jag ger upp och formarna står tills nästa år då jag plockar fram dom igen, men med  nytt hopp om att ett under ska ske denna gång ..:D

Hubert
0
#1

Fråga 1. Du kan alltid när det torkat helt efter några dagar karva lite med en kniv och jämna till med ättikssprit på en fin svamp. Gnugga på tills det ser bra ut. Ättiksspriten dunstar så den gör inte samma skada som vatten.

2. Undrar om du är lite för ivrig att få ut den. Jag hörde en regel när jag hade gjutning på Nyckelviken, om du tror att den är klar vänta lika länge till!

/Louise

zzaga
0
#2

2

När jag gjuter mina bollar brukar jag vänta tills jag ser att de släppt i kanten uppevid så att man ser att den verkligen släppt ifrån formen.

Hur länge väntar du när du hällt i gjutmassan? (när formen är torr).

Försöker du gjuta supertunnt?

lotta2
0
#3

Aha, jag trodde dom skulle vara släta och fina direkt. har försökt karva bort märkena efteråt men då har dom nästan sett värre ut än innan. Men nu ska jag försöka med ättiksprit…Tack för det tipset.

2. Nej, jag försöker inte gjuta supertunna, superfeta går inte heller. Problemet är att den faller ihop inne i formen innan jag ens äöppnat dom?? Skumt? Spelar ingen roll om jag öppnar den efter ett par timmar, dagen efter eller två dagar senare, bollen ligger i en hög ändå..

Vavrakeramik
0
#4

Är gjutformen helt torr när du börjar (kanske dumt påpekande) men viktigt gissar jag som ej gjuter själv…

zzaga
0
#5

3 det låter ju verkligen märkligt.

Vad är det för gjutmassa du har använt? Hemmakört eller från systemet? ;)

Hubert
0
#6

#1

Först om formen var torr så gick det ju fortare men det var nog i alla fall minst en kvart i alla fall. Det torkar ju mest uppe vid hålet så när det började släppa där en stund till. Sen innan jag tog ur den ur formen så väntade jag säkert lika länge till. Lossade jag lite så kunde det kännas om den kunde dras isär eller jag var tvungen att vänta.

 Jag ska se om jag hittar några gamla anteckningar. I annat fall är jag på väg att köpa gjutlera på torsdag så då kan jag klocka lite om du vill!/Louise

lotta2
0
#7

 Vävre, den är hur torr som helst. Har torkat iaf flera dagar mellan försöken.

ZZaga, det händer samma med köpt färdigblandad som köpt  egenmixad 1766 från Cebex. Tror att formen är svår att gjuta för det blir ok i dom formar som jag trots allt lyckas med..(inte många)…;D  Det är underligt i dom mindre bollarna med den stora 30 cm i dia- helt kört….Platt fall.

Hubert
0
#8

Kan du fotografera formen och visa den itutagen kanske vi kan se vad problemet ligger? / Louise

lotta2
0
#9

Tja, men det är enklare att tänka dej en dubbelvikt pannkaka för det är så den ser ut som en boll som toppen ramlat ner över underdelen…

zzaga
0
#10

Men det är bara de stora bollarna på 30 cm du har problem med då?

Hubert
0
#11

Förlåt jag var lite otydlig. Tänkte mer på din Gjutform. Är den helt rund eller kan det vara så att den hakar i lite? Verkar den lika fuktig över hela eller är det ojämnt torrt?/Lousie

lotta2
0
#12

hehe, förlåt Louise, jag tänkte fel. Ja, kanske lite ojämnt torrt i toppen, det vill jag minnas att jag funderat på. Annars känns den jämn och fin, den är nyköpt och bara testad ca 5-6 ggr, fast inte så bra förstås…

Hubert
0
#13

Har du köpt formen färdig? Det kanske är dålig kvalite på gipset och att det suger ojämnt?/Louise

lotta2
0
#14

Ja, jag har köpt den färdig, köpte två mindre likadana vid samma tillfälle och dom funkar bra. Men det är denna som är underlig. Jag trodde det berodde på själva formens form och att det var ngt speciellt med storleken också.. tanken att formen är kass har inte slagit mej alls förrän nu…

avalon
0
#15

Det här har inte riktigt med saken att göra, men jag är lite nyfiken på var du/ni köper gipsformar ?

zzaga
0
#16

Jag har köpt mina hos mineral och dunnit (innan cebex). Först ringde jag till cerama de ville ha 600:- + moms för en form som MoD tog 200:- så det kan vara värt att ringa runt och fråga hos olika.

lotta2
0
#17

Ja, eller så gör jag själv gjutformarna. Det finns så lite att hitta tycker jag ( som gjuter väldigt lite…) Men Jörgen på Mineral Dunit brukar kunna leta fram saker om man säger vad man letar efter.

avalon
0
#18

Jag gör oxå dom flesta formarna själv, men en del former kan vara svåra att få till tycker jag. Jag har kollat i cebex katalog och det dom har är inte riktigt det jag är ute efter, men mineral dunnit kanske har andra. 200 kr låter ju billigt och bra.

oscarcarserud
1
#19

Hallå, Gjutlera är TIXOTROP, Om man skakar gjutlera så övergår den i rinnande form. Skaka aldrig formen när du häller ut gjutleran. Vänd den bara försiktigt. samtidigt som du roterar. Ställ sedan bara tillbaka den i upprätt läge. Vanligtvis så tar folk alldeles för mycket vattenersättning i sin gjutlera, tex sod, vattenglas, gisefix, såpa maskintvättmedel och dollaflux. Ta hälvten så mycket. Sakerna krymper mera, men det blir ett bättre resultat. Se också till att det inte blir biofilm i gjutleran, då fungerar inte ställmedlet lika bra. Altså bakterietillväxt. Lägg märket till att gjutlera blir tunnare ju mer man rör, och tjockflytande när den står stilla. Mitt tips är att värma gjutleran lite, tex i torkskåp, man kan också ha gjutformarna med gjutlera i torkskåp, då bygger de snabbare.

Hubert
0
#20

"19 Tack för bra tips och förklaringar!

kia1
0
#21

Jag undrar, skär du rent kanten upptill på en gång? dum fråga kanske men jag jobbar mycket med gjutformar visserligen amerikansk hobbykeramik men jag förstår inte hur det kan bli sådär, kanten upptill(där du häller i leran ) ska i alla fall inte skäras rent förrän då du tar ut formen vissa av mina former tar jag inte ut förrän dan därpå dom får då åtminstonde stå som minst 6 tim

lotta2
0
#22

Nej, Kia jag låter den stå tills den är fast och fin i hullet innan jag skär loss den, men då har den ju redan floppat ;D Men det har inte hjälpt. Jag har köpt mera lera nu och ska om någon dag testa igen med alla råd jag fått och får se hur det går.Rapport kommer.

kia1
0
#23

Kolla så att leran inte varot fryst har för mig jag hört någon gång att gjut lera inte tål det ( jag kan ha fel)

tinalu
0
#24

lotta, såg att du haft problem med att formen "säckar". Min erfarenhet är att det måste finnas ett hål där luften kan komma in i formen när man häller ut leran, för annars imploderar den! Kommer det inte in luft, sugs den alltså ihop, så testa med ett "bakhål" ;-)

lotta2
0
#25

Tinalu, borde inte en köpt form automatiskt i så fall haft ett bakhål i sej? Men funkar inget annat så kan jag väl gröpa ett lite hål…:D tack för alla förslagen. Skumt i af attd et bara är den ena formen som beter sej underligt.