Kan man hyra in sig och bränna?
Jag är för mycket nybörjare för att köpa en egen ugn och undrar om möjligheten finns att bränna hos någon annan i Stockholm? Någon som vet?
Tacksam för svar :)
- Redigerat 2021-01-16 18:57 av Ulla
Jag vet att i Seemanns katalog står det priser för att bränna. Du kan också kika på nätet här: www.seemann.nu Du kan ju slå dom en signal och höra efter om de fortfarande tar emot gods för bränning.
Lycka till.
Tack för tipset, jag ska kontakta dom :)
Hej Kajsakavat.
Jag har en verkstad på Lundagatan och skulle kunna ta emot för bränning. Kontakta mig om du är intresserad så pratar vi plats och pris!
Vänliga hälsninga
Mari
Undrar hur mycket det skulle kosta, ungefär??
Beror på om det är enstaka föremål eller hel ugn. Maila eller ring mig gärna direkt! Uppgifter finns tillgänglia i min profil
VÄnliga hälsningar Mari (såg på din länk att du håller till i Malmö, min verkstad ligger i Stockholm, bara så du vet…
Hur mycket tar man betalt för att hyra ut ugnen..det blev jag nyfiken på..kan det va en lönande affärside*L*
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
#5: Hej Mari, jag är helt ny här på denna sajt.
Undrar om du fortfarande tar emot skulptur för bränning?
Jag håller kurs i Intuitiv Skulptur och kommer ha deltagare som kommer vilja bränna sina skulpturer.
mvh Rebecka 0708 660 500
Hej Rebecka!
Du kanske redan har märkt det, men den här tråden är väldigt gammal. Om någon ser din kommentar så kan det kanske hända att du får ett svar från någon annan, men det är nog ännu bättre att du startar en ny diskussion. Då är jag säker på att fler ser din fråga.
Lycka till med att hitta ett ställe att bränna dina skulpturer.
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_