Dreja upp-och-ner, video
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Veckans video från Ceramic Arts, om att dreja fat med botten upp!
Hade jag sett det färdiga fatet hade jag trott att det var en kombination av kavlat med pådrejad fotring och kanske drejad kant. Men det var mycket elegantare än så!
En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.
Wow! Läckert! Kanske provar jag den i saltugnen snart…

Elegant mönster efter skärtråden. men klumpig fotring till fatet. inget jag skulle göra. tror man hade drejat 3-4 fat under samma tid som filmen tog. Men som sagt det skulle vara för mönstrets skull isåfall.
Det är ju mönstret som är grejen! Annars kan det ju vara.
En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.
Fiffigt att bottnen sjunker ned när man lyfter kanterna på det rättvända fatet. Tycker också att fotringen såg lite "klumpig" ut.
Gillar också mönstret.

Tack Lena för att du låter oss ta del av vad som händer ute i den stora vida världen. När jag hade tittat på filmen tittade jag vidare på sidan och fann nedanstående länk. OJ, vilka underbara saker jag hittade där! Så otroligt inspirerande med fritt tänkade skapade människor. Jag är såld.
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Visst är det roligt att få se nya saker! 
Mallezeilon, gick in och gjorde din länk klickbar så här:
En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.
#5 Instämmer, vilke grejer!