Keramik iFokus

Keramik

Etikett: övrigt
Läst 2712 ggr
Wabisabi
0

Nya foton i mitt album

Förlängde mitt medlemskap och fick då samtidigt mer plats i mitt album, tyckte det var lika bra att lägga in några bilder.

Välkommen att ta en tittGlad

Ulla
0
#1

Jättefina saker. Gillade den söta lilla segelbåten i vattnet.

Sajtvärd för Keramik ifokus

_
_

LenaR
0
#2

Det syns verkligen att du GILLAR Raku! Är det de bilderna som är nya?

Jag gillar din keramik!


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

abbis
0
#3

Har du haft Bente Brosbol Hansen som lärare?

En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/

april24
0
#4

Jjättefina saker. Har inte fallit för Raku nåt särskilt men börjar tycka allt bättre om det och dina grejer skyndade nog på processen.

Verkar så svårt tycker jag.

Vanja-K
0
#5

Snyggt, snyggt! Oj vad avundsjuk jag blir. För mig blir det ingen bränning förrän möjligen jan.

Wabisabi
0
#6

#1 Den lilla båten var nära att ge sig ut till havs när jag fotadeGråter

#2 Ja, jag gillar verkligen Raku. Det var mest det som var nytt men jag fyllde även på med någon bild från mitt stengods. Kul att du gillar min keramik. Själv är jag väldigt förtjust i din, framförallt det rökbrända!! Men även dina olika koppar både de i stengods och i Raku gillar jag.

#3 Nej jag har inte haft Bente som lärare. Har däremot träffat henne bl a annat på NM i drejning där hon ständigt plockar hem titeln. Vi träffades även på VM i Faenza för många år sedan, även den titeln plockad hon hem.

Fast om sanningen skall fram så hade hon inte så stor konkurrens i FaenzaFlört

abbis
0
#7

#6 åjo hon har blivit slagen i Faenza både 1 och 2 ggr jag har varit med båda gångerna*L* I Faenza har du inga kvinnor som ställer upp bara män..Därav ingen kvinnlig gren utan man utser bästa dam..

Tycker jag känner igen Bentes formspråk i dina grejer*L*

En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/

Wabisabi
0
#8

#7 Det är bara att gratuleraCool Sån tur jag hade att inte du var med samma år som mig i Faenza då hade jag ju bara blivit tredje bästa dam nu blev jag ialla fall andra bästa damFlört

LenaR
0
#9

#8 Det var som… Grattis till det! Skrattande


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

abbis
0
#10

Tycker faktiskt det är lite av könsdiskriminering Flörtatt inte ha en damklass som i Sverige ..Tjejerna har inte en susning mot killarna inte ens Bente klarar av dom*L*.men italienarna är speciella!

Jag och två andra drejare var inne i ett krukmakeri i Rimini.Killen som va med Göran blev erbjuden att testa drejskivan .Jag fick böna och be om att prova för han som hade krukmakeriet försökte förklara för mig att det var väldigt svårt .Han talade dålig engelska och förstod inte att vi var därnere för tävlingen.Tror ni han såg ut som en uggla när jag drog upp en lika stor kruka som Göran iförd solklänning och högklackat ha ha ha ..Den minen va betalbar!

Jag slog Bente i fatdrejningen andra året jag var nere!

En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/

LenaR
0
#11

#10 Heja heja! Hade gärna velat se hans min… SkrattandeSkrattandeSkrattande


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

Wabisabi
0
#12

#10 Hade även varit kul att se Görans min, han tycker ju inte heller det är så kul att bli slagenFlört

abbis
0
#13

#10 På det krukmakeriet vi va och provade fick Göran styla ..Göran va betydligt skickligare än killen som hade det! Flört

En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/

Månvind
0
#14

Otroligt vackra grejer! Harmoni i både färg och form. Fin utställningslokal också!

LenaStina
0
#15

Du är fantastiskt duktig….vilken känsla i grejerna! Rakun är bland det finaste jag har sett.

Wabisabi
0
#16

Tackar och niger för all positiv responsGlad

MiEkberg
0
#17

Snyggt, väldigt kontrollerat det är väl de som är likheten med Bente? Å ett säkert formspråk förstås…

att skapa i lera är Kärlek Maria Ekberg  KeramikKurser.se

Wabisabi
0
#18

#17 TackOskyldig