Keramik iFokus

Keramik

Etiketter: försäljningmarknadsföring
Läst 3581 ggr
roju
0

Hur mycket skall man ta betalt?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Har hållt på ett tag att göra keramikdrakar som är oljelampor. Har blivit ganska många och har runt 20st som står hemma på en hylla. Nu har jag blivit tillfrågad många gånger av släkt, vänner och andra besökare om jag säljer någon. Har mest sagt att jag skall fundera på det. Hur mycket skall man begära? Det tar mig 4-6 timmar minst per drake att göra. Några tankar?

LenaR
0
#1

Om jag har räknat rätt på KIF:s rekommendatiner så hamnar man strax under 300:-/timmen inkl. moms. Sen är ju frågan vad som ska räknas in, det är ju inte bara tillverkningstid. Att hitta återförsäljare, sköta sin bokföring…  ja, det är en massa annat som hör till arbetet som keramiker. Och som man väl inte ska göra gratis? ;)


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

LarsT
1
#2

Man kan inte heller enbart räkna tiden. En professionell krukmakare använder inte många minuter på en oljelampa och skulle man bara räkna tillverkningstid kostar den inte mer än 15spänn. När du har gjort samma draklampa 400 ggr tar det inte 4-6 timmar längre. Nånstans får man tänka att priset ska vara så som det blir när du har riktigt spinn på tillverkningen och inte som det är i början med lite prototyper och "utveckling" då allt tar mycket längre tid.  

Tänker man inte i serietillverkning är det bara din unika idé du räknar med och då kan de kosta precis vadsomhelst…

[mafaldahej]
0
#3
[perlennart]1
0
#4

LarsT har ju rätt i att det måste vara den slutgiltiga produktionstakten som räknas men om man bortser från det så måste man ju i varje firma se på vilket täckningsbidrag som ens produkter har och så får man lägga sin lön till det.