Penselglasyr för lergods på stengods
Hej!
Jag funderar på om det fungerar att använda penselglasyr (Ceramas penselglasyrer som är tänkta att brännas i upp till drygt 1000 grader) som är avsedd att användas på lergods på stengods istället (eftersom färgerna är mycket klarare och finare på lergodsglasyrerna än för stengodsmotsvarigheterna).
Om jag bränner stengodsföremålen med denna penselglasyr i lergodstemperatur istället, fungerar det? Det vill säga, blir glasyrresultatet ungefär likadant som om jag skulle ha använt lergods (jag bryr mig inte så mycket om leran blir tät eller ej)?
Någon som har prövat/vet?
Tacksam för svar
Gustav
Varför då använda stengods? Det är ju klart att om du bränner lergodsglasyrer på lergodstemp så fungerar det, vad är egentligen din fråga? menar du om leran blir bra? nej det blir den inte, men det fungerar
Jo, Per-Lennart, min fråga var om stengodslera fungerar bra ihop med lergodsglasyr om man bränner dem upp till lergodstemperatur.
Det är alltså hur leran och den pålagda glasyren reagerar med varandra under bränningsförloppet som jag är intresserad av, och där utseendet på glasyren är det som i första hand är viktigt (att den inte kryper, bubblar, lossnar, förlorar färg etc).
Alltså, om leran inte blir "bra" (det finns i och för sig inte ett absolut "bra" i den här frågan, utan det är relativt beroende på det syfte man tänker sig för föremålet) är sekundärt.
Och jag tror att jag har fått svar på min fråga, tack för hjälpen.
Anledningen till att jag vill använda stengodslera är att jag redan har färdigskröjade stengodsföremål, och nu letar glasyralternativ. Och penselglasyrerna för stengods är mycket tristare än de som är ämnade för lergods.