
Matt matt/semimatt transparent glasyr ca 1250 g
Hej hej söker en bra stabil matt semimatt transparent glasyr som ändå lyfter färger fint..någon som har några bra tips pä det
Oklart, jag har inga själv, inte som jag använder i vart fall. Jag antar att du vill ha en semi transparent som inte har för mycket glans. Det finns olika mekanismer för att få till matthet, för mycket aluminium, för mycket kvarts, för mycket flux. Har du nån bild på hur du hade velat att det ser ut?

Ingen bild men en transparent som har en mjuk semimatt yta..men ändå att dekor under syns bra:-)
#2: Du kan prova Bosses Blankare, jag har problemet att den är lite för ogenomskinlig, så jag försöker bli av med det. Anledningen är små mikrobubblor. Hur som helst, jag föreställer mig att man kan ta receptet och tillsätta mer dolomit tills den blir så matt som man vill ha den.
Silica 36.00
Kalifältspat NGP 30.50
Whiting 15.00
Kaolin 11.50
Dolomite 7.00
Ta en välfungerande transparent glasyr och tillsätt ca. 10% älelkorund så funkar det

#4: googlade på der ler..minsta förp 25 kg..vet di vart man kan köpa det i mindre eller går det inder annat namn?