Keramik iFokus

Keramik

Läst 137 ggr
Snowrabbit
0

Regulator SPS 4 Till en uterm S 50 - brännprog

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
Förhandsgranskning av bild 1 av 2
Förhandsgranskning av bild 2 av 2

Hej !
Är det någon av er som är bekant med regulatorn och skulle kunna hjälpa mig så skulle jag vara tacksam .
Är ny på det här med ugn. Har startat första skröjbränning med lite saker i för att testa .
I beskrivningen finns det ett exempel på inställning för skröjbränning .
Har då ställt in %Energy på 50 ( som programmet rekommenderar . T1 på 650 och t2 på 1000 .
Har övervakat den och redan efter en timme är tempen uppe i 600 grader en halvtimme senare uppe i 820 grader . Man ska väl inte gå upp i tempen så fort 🤷‍♀️! Det är ju en gammal styrenhet som inte går så mycket att göra fel på de få knappar. Är det att effektreglering är för högt med 50 % ( i beskrivningen varnar den att sätta för lågt där då det då finns risk att den inte orka upp i full effekt står det där ) .

Många funderingar …
Men kul att lära sig på vägen :)

Bo§e
0
#1

Hej,

Fråga 1: Hör du att kontaktorn tickar till-från-till-från under uppgången, eller hörs bara ett jämnt surr från ugnen direkt från start….?


"Don't Panic" (Douglas Adams)

  • Redigerat 2026-05-24 15:09 av Bo§e
Snowrabbit
0
#2

#1: Den slår av och på under hela uppvärmningen.

Bo§e
0
#3

#2: Ok, då "fungerar" effektregulatorn, men att temperaturen går upp till 820°C på 1,5 timma vid 50% inställning verkar galet.
Vid 50% borde det ta åtminstone 5-6 timmar upp till 600°C.
Prova att sänka procenttalet, och se om den går upp långsammare.


Ett annat spår är om utrustningen mäter temperaturen korrekt…?
Om SPS 4 jobbar med med mätsystem "Typ S", och en givare av "Typ K" monterats av misstag, visas ett mycket högre värde på displayen, än den verkliga temperaturen i ugnen.
Fråga: Vilken temperatur visas på displayen när ugnen är kall (vid vanlig rumstemperatur)…?


"Don't Panic" (Douglas Adams)