Taxinge slottsmässa / julmarknad?
Nu är det dags för Taxinge igen.
Är det någon här som ska vara där och sälja?
Jag tror det blir sista året för mig (vet att jag sagt det förut…).
Jag står som vanligt uppe i ladan, kom gärna förbi och säg hej och ge dig till känna!
Nej ingen taxinge ..Det blir örebro slott i 4 dagar 2 bord kostar 1800:- ..Dom ska köra reklam i alla möjliga forum..beräknar ca 30 000 besökare!
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/

Nix inte Taxinge men dock Wapnö. Struntade i Huseby i år - var inte nöjd med kvalitén på den mässan förra året. Varför är det sista året på Taxinge för dej?
#1 Hoppas det går bra för dig! Priset verkar otroligt bra för 4 dagar.
#2 Det tar för många semesterdagar för mig, 4 st. Sen är mässan kostsam på flera sätt. Tror jag betalar närmare 8000:- för 8 dagar, i år tar jag med mig bord själv då de tar rejält betalt för att sätta dit två bord.
Istället ska jag testa Båstad har jag tänkt. Hoppas jag kommer med, då behöver jag inte ta någon extra semesterdag då den ligger på huvudsemestern ändå.

#3 Välkommen till Båstad - min hemmaplan!
Jag och hantverkskamrat härifrån Umeå åkte till Taxinge slottsmässa fulla av förhoppningar julen för två år sedan.
Vi blev tilldelade en urkass plats uppe i slottet bakom några damer som sålde ljus och vi sålde jättedåligt. Gången mellan borden var så smal att det bara krävdes en handfull människor för att det skulle bli helt igenkorkat. Ingen kunde ju se något av vad vi hade att erbjuda.
Det verkar också som om man ska göra lite av "mässkarriär", dvs är man ny blir man bara tilldelad nån skruttig plats och får nöja sig med det som blir över.
Aldrig mera Taxinge slott för oss! För dyrt och för långt!
Örebro lät ju som om det var ett humanare pris, så rapportera gärna om utfallet när du varit där.
Det ska jag göra*L*
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
#5 Jag kan förstå dig. I år är det flera gamla rävar som visat missnöje. Fast det är svårt som enskild hantverkare att komma till tals, egentligen borde man gå ihop och föra fram åsikterna som ett kollektiv.
Det kommer bli sista året som jag är med på Taxinge, av olika anledningar.
Hoppas det går bra för er andra på de mässor ni står på!
Idag kunde jag glädja mig åt att få sålt två stora fat! Det är jag glad för, oavsett hur arrangören sköter sig…
Hur var mässan?
Örebro var hur bra som helst..Vi slog rekord på besökande ca 20 000..Bra arrangemang , man fixade och hjälpte till .Bjöd på fika och man hade även möjlighet till att få cateringlunch.Gratis parkering för utställare.
Jag är helnöjd*L*
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
Taxinge visade sig ge gott resultat när allt var över. Är glad över mässan och det återstår att se hur nästa höst ser ut ifall jag kommer dit igen eller ej.
Kul att det gick bra i Örebro!
Ni andra då?