tittar på reduktionen
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Det är visst lite varmt här !
Lite flammor borde kanske komma ut även nedtill på ugnen, eller?! Minns hur jag kämpade med att få allt i ugnen reducerat, att få ett övertryck med sotande flammor i hela ugnen. Blir kanske lätt så med hembyggen….
Det slutade med att allt var reducerat men det tog lite tid.
Som sagt film är bra! Hur kan man bättre beskriva din reduktion än så här? #1: Det är allt som oftast svårt att få låga ur hål som är nära bottenplattan men det har ju inte bara med reduktionen att göra utan att lågan av olika anledningar inte trycker ut där – En vedlåga kan bara kröka sig så mycket. Jag resonerar att om reduktionen skiftar i ugnen är det sällan graden av reduktion som är problemet utan snarare "disponeringen" dvs packningen. – eller hur tänker ni andra?
#1: flera köpeugnar (inte minst kombinations) jag haft med att göra ger ojämn reduktion så hemabyggen är säkert inte speciellt utsatta.