Keramik iFokus

Keramik

Etiketterformadekorera
Läst 1793 ggr
Stinann
0

Dreja på platta

Har provat att dreja på platta. Undrar vilket material som är bäst. Spånskiva lr nån slags lackad skiva som jag inte vet namnet på. Testade efter ett tips att bara lägga spånplatta på en fuktig disktrasa Och det var väldigt smidigt eftersom jag haft svårt att få fast plattan med hjälp av lera. Lite tips! =)

AnnieH
0
#1

Jag har borrat två hål i min drejskiva och satt i pluggar i dessa.

Sedan har jag gjort runda plattor av MDF board som jag lackat och borrat hål i dessa som passar på drejskivans pluggar. Detta funkar kanska bra tycker. jag vill dreja riktigt tunnt och har inte lyckats lära mig att lyfta av grejorna utan att de deformeras.

Men jag blir nyfiken på det du säger om en fuktig disktrasa! Håller enbart det träplattan på plats när du tar centrerar och drejar?

Vad har du för skivmaterial då och är det vettex duk eller klassisk skurduk?

Stinann
0
#2

Det var en spånplatta o wettextrasa. Ja det funkade, men man får väl vara lite försiktig, det suger ju in te fast som med lera, men väldigt smidigtatt byta platta!