Keramik iFokus

Keramik

Etiketterkeramik-bränningraku
Läst 1734 ggr
pluppan
0

Raku reducerad vit glasyr

Ibland när jag bränner Raku så blir min vita tennglasyr lite grå i färgen och inte riktigt vit. Kan det bero på att min ugn tycker väldans mycke om att reducera? (den reducerar typ jämt…..mer eller mindre)

 eftersom jag inte hade någon annan glasyr i så vet jag inte riktigt har det var med atmosfären

abel
0
#1

Jag gjorde mej ett nytt lock med stort hål och nu blir den vita vitare! Så det är nog precis det. Det jag inte fattar ännu är om det har betydelse när det blir reduktion.. början eller slutet? Någon som vet?

lotta2
0
#2

Håller med Abel. så fort jag har för lite cirkulation i ugnen får jag trista gråvita, så jag håller ganska öppet i toppen hela tiden jag bränner.

Helens
0
#3

Jag har märkt att mina vita blir gråare om jag har för tunn glasyr!? Jag testade att droppa flera gånger då jag fått för mycket vatten, passade på att göra lagren olika tjocka och såg en klar "gråhet" desto tunnare glasyren var. Detta problem har jag först nu med vedeldad ugn, jag hade aldrig några problem med gasugnen.

Raku - fantastiskt oförutsägbart :-)