Bygga en ugn i Afrika
Hejsan.
Jag är helt nu på detta med keramik och allt som ni skriver om här. MEN jag hittade en tråd om vedeldade ugnar.
Min fråga är således om det är någon som har tips att ge när det gäller att bygga en vedeldad ugn för matlagning? Jag åker till Tanzania som volontär och har fått i läxa att ta reda på hur man bygger en ugn!
Konstruktionen bör vara av det mest simpla slag och med enkla bygg matrial.
//juliaL
Detta intresserad mig!
Efter lite googlande hittar jag den primitiva spis som jag skulle vilja bygga själv, den kallas för Anagi och kommer från Sri Lanka.
Kolla här: http://www.inforse.org/asia/M_III_stoves.htm
Det finns ju flera olika enkla ugnar av lera i världen, här är några principer:http://www.hedon.info/EfficientHouseholdEnergyUseInUttaraKannadaDistrictKarnataka
Googla själv på Anagi eller tex. Kenyan cooking stove eller nåt.
Jag kommer bygga mig en Anagi en dag….
En kompis till mig har varit i Nigeria 2 ggr o lärt ut hur man gör energisnåla spisar av lera (energisnåla för att spara ved, som det är brist på). Kan förmedla kontakt om du är intresserad
Okej, tack för förslagen.
Pyromanen, jag tar tacksamt imot hjälp från din kompis.
/// Julia
Hej juliaL Tänkte skicka ett meddelande i din brevlåda, men eftersom din sida inte är aktiverat funkar det inte..
Du kan göra det ändå. Gå till din inkorg. Där väljer du Skriv ett nytt meddelande. Sedan kan du själv skriva in nämnet på den du vill kontakta.
Lycka till!
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Ja det verkade funka :-) Tack Ulla!
juliaL titta i din inkorg 
Jag har tittat i min inkorg och jag tackar för medelandet. Jag kommer ringa dem..
Tack för hjälpen.
/julis
Hej.
Keramiker Annie Lindgren och Dan Wahlström har arbetat med att utveckla och bygga såna ugnar i Afrika i samarbete med en ornitologisk förening som vill bevara träden så att fåglarna finns kvar. Det finns skrivet material om detta Ta kontakt med Kyrkeruds Folkhögskola i Årjäng, där de arbetar.
Mvh. Kristin Andreassen i Karlstad
he he Kristinandreassen…. det var just Annie och Dan jag tipsade om längre uppe
#7 hur har det gått?