Andra ytor än glasyr!
Jag är ute efter en torr sprucken yta , inte en glasyr alltså.Som man kan färga in dessutom.För att efterlikna päls eller fjädrar.
någon?
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
Om det är nånting drejat… som det ska sitta på utsidan på… kanske pudra det blöta föremål med kaolin och därefter dreja ut det lite till (utan att röra utsidan förstås) -då kan man få häftig torr sprucken yta. Hmm.. färgas skulle det med.. kanske går att pudra med infärgat ler-kross.. hmm
Låter spännande pyro men godset är skröjat redan!
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
Jag har en väldigt torr bariumglasyr (mycket gift även efter bränning) som spricker upp på de flesta leror. Den kan man färga in i starka färger också. Kanske kan vara något?
Jag skulle inte påstå att den liknar fjädrar eller päls dock.
En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.
Det låter spännade Lena.Tror jag har Barium står längst in i nått skåp..kan ju prova*L*
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/
Krymp glasyr kan ge fin sprucken yta. . .
en sk vulkan glasyr prövade jag en gång. Blev en frän effekt men knappast att rekommendera på bruksföremål då det flagade en del. . .
Det är inget bruks jag ska ha det på..
En krukmakare och bloggare http://krukmakerihemjord.blogspot.com/