Keramik iFokus

Keramik

Etiketter: försäljningmarknadsföring
Läst 920 ggr
pyromanen
0

"Kontrakt" och betalning vid större beställning?

Hur gör man om en kund vill beställa något "större".  Om man som Amanda ska dreja 800 muggar eller om man ska göra en "skräddarskydd" kakellösning till någons badrum men inte vill riskera att kunden backar ut innan det är betald  så man står där med 800 muggar med texten "Halmstads badhotell" eller kakel för 14000 kr som är anpassad efter någon kunds underliga smak eller udda badrumsfason?  Finns det någon sorts standardkontrakt man kan använda sig av (ömsesidigt avtal).  Ska man ta en del av betalningen i samband med beställningen och resten vid leverans eller hur gör man?

zzaga
0
#1

50% av betalningen i förväg, icke återbetalningsbar oavsett om kunden ångrar sig eller ej.

Vavrakeramik
0
#2

Bra fråga.

Dolomit60
0
#3

Hmmm… tycker det är knivigt sån´t där…..

Jag fick en gång ett telefonsamtal från en bekant till en bekant. Jag kände honom mycket ytligt i forväg, men vi hade snackats vid några gånger tidigare, och han verkade tillförlitlig, och verkade vara en ganska normalt fungerande hygglig mäniska.

Snubben i fråga arbetade på ett vandrarhem, och dom ville beställa ett större antal tekannor, med tillhörande koppar.

Som det var en kompis kompis, önskade jag lixom inte misstänklig-göra honom, eller ställa krav på säkerhet eller liknande.

Jag drejade lös för glatta livet, glad över en stor inkomstbringande  beställning !

Vandrarhemmet hörde inte av sig, så jag tog kontakt i stället.

Då fick jag veta att snubben inte arbetade där längre, och dom viste inte något som helst om tekannor, eller koppar, och kunde inte ansvara för en order som han uppenbarligen hade gjort på helt eget bevåg…..

Flera år senare träffade jag snubben igen. Han berättade då att han plödsligt blivit psykotisk (!) och därför inte kunnat fortsätta sitt arbete, och att han inte hunnit underätta de övriga om beställningen, utan blivit inlagd på en psykiatrisk klinik för något schizzofreniliknande tillstånd.

Nu hade han emellertid kvicknat till igen och man kunde inte se minsta tecken på några som helst direkt onormalt hos honom.

Jag vet inte om jag fick sålt tekannorna och muggarna, eller  om dom fortfarande står nånstans…. Tekannor är ju normalt sett inte omöjligt at sälja trots allt, men jag blev givetvis sur på grejen, särskiljt som jag inte anade något av bakgrunden heller. Och självklart drar man sig för att berätta sådana saker till en okänd person per telefon också.

Det är givetvis ÄNNU lite besvärligare om det råkar stå "Halmstads badhotell" på, ioch 14.000 är ju inte så lite att ligga ute med.

Själv har jag aldrig haft någon beställning i den storleksordningen (På ont, och gott kanske…)

Men jag tycker Zzagas förslag ser rimligt ut. Och nästa gång jag får en bestäning av nämnda typ håller jag kanske lite hårdare på förskottsbetalning.

amandas-keramik
0
#4

jag fick beställningen av chefen för södertörns högskola,fick hans visit kort och ringde även honom på jobbet och pratades vid,han var också en vän till en person som gått drejkurs hos mig,så jag kände att jag kunde lita på honom, annars tycker jag man kan skriva ett papper med avtalet och att båda skriver under ,bra om någon är där som kan vara vittne också,och med en så stor beställning som jag fick kan man även be om ca 20. 000 kr i förskott för matrial osv, nu gjorde jag inte så utan cebex fick vänta med betalningen tills jag hade fått betalt och det var helt ok för deras räkning.

Dolomit60
0
#5

Det är klart man VILL ju inte vara mistänksam och så.

Men när man kommer upp i åtskillliga-tusenkronors-klassen, blir man nog nästan tvungen, är jag rädd. Argumentet at man behöver till inköp av material tycker jag är ett mycket rimligt argument som borde kunna mötas med en viss förståelse.

Det är ju ganska få som har möjlighet att ligga ute med sådana summor.

Har man dessutom en bra relation till sin förhandlare som man gärna vill slå vakt om, har man ju inte lust att bete´sig på ett sätt som kan upfattas som "omdömmeslöst" eller "opålitligt" heller. (Fast riktigt på det sättet behöver man kanske inte lägga fram detförståss.)

Vavrakeramik
0
#6

När vi beställde en bänkskiva med specialmått på Bauhaus fick vi betala 20% i handpenning. Kanske en bra riktlinje, särskilt vid större specialbeställningar.

Vanja-K
0
#7

Jag har ochså hört att firmor brukar ta en viss procent på de de har beställt. Den summan ska då vara så pass  hög att de känner att de inte kan dra sig ur.

avalon
0
#8

Jag har inte tagit handpenning förut, men jag har bestämt att jag skall göra det nu för det har hänt att folk har beställt grejer och sen inte kommit tillbaka.

Dolomit60
0
#9

Materialkostnader är väl absolut minimum om det är fråga om en beställning för flera tusen eller så tycker jag.

Om beställningen är så stor betyder det ju som regel en hel del arbete också. Det känns surt at ha arbetat helt gratis i kanske en vecka eller mer, så därför tycker jag man kan begära NÅGOT för arbetet också.

Zzagas förslag på 50% låter daför fortfarande rimligt i mina öron.