Ugnen, -ute, inne eller mittemellan
Hur funkar det att ha en keramikugn i ett uterum, ett ouppvärmt och eventuellt oisolerat rum, kanske med betongplattor som golv men väggar och fönster? Tar element och elektronik skada, eftersom det kan vara fuktig luft, framförallt vintertid?
Har sett här på forumet att en del har sin ugn i "ladan" vilket jag antar är ett oisolerat utrymme, med samma luftfuktighet som ute.
Frågar för att jag delar verkstad med en träverksamhet, och det är lite trångt i verkstaden. Min kollega pratar om att vi kunde bygga en uteverkstad, och då kunde ugnen stå där. Tänker att det finns en poäng med att inte ha ugnen i samma rum där man verkar, men är lite orolig för att den ska ta skada av fukt. Vad säger ni, erfarenheter och spontana tankar mottages tacksamt!!!
Det går utmärkt att placera ugnen i ett oisolerat kallutrymme, så länge det inte regnar och snöar rakt på den.
Men styrningen (elektroniken) måste man förvara inomhus i den torra värmen, mellan bränningarna.
Den måste m.a.o. vara löstagbar via en snabbkontakt, vilket de flesta styrningar är.
Om styrningen är "fastmonterad", kan en fackman ordna med en sådan kontakt.
"Don't Panic" (Douglas Adams)
Men det är inte bra om styrningen blir för kall vid bränning väl? Sen måste termoelementet vara över en viss temp för att det ska gå och starta bränningen.
#2: Styrningen sitter ofta inom räckhåll för strålningsvärmen kring ugnen, så den blir inte så kall att den påverkar bränningen nämnvärt, framför allt inte mot slutet av bränningen, då det är viktigt att den visar så rätt som möjligt.
Just detta brukar sällan vara något problem.
Men som du säger, kan styrningen ibland registrera ett minusvärde innan start pga kylan, och då kan felkoden för "polvänt termoelement" dyka upp, vilket omöjliggör start.
Det är dock lätt avhjälpt genom att t.ex. blåsa litet varmluft in i ugnen med en hårtork eller varmluftspistol, tills "plusgrader" registreras av styrningen, och då är det bara att starta.
Bra att detta nämndes, för att undvika onödigt huvudbry om det skulle inträffa…..
"Don't Panic" (Douglas Adams)
- Redigerat 2021-11-19 23:09 av Bo§e
Nu har jag min lilla ugn i uppvärmt litet hus innan det hade jag min laboratorieugn stående ute under ett tak, styrtavlan var en TC 323 och det var aldrig problem med att det var kallt, även om jag vet att det bör vara minst 5 plusgrader där styrtavlan sitter så den mäter riktigt.
Bra, då skall inte ev. problem överdrivas, det kan ju vara så att tekniken gått framåt och löst detta.
tack så mycket för dessa snabba och uttömmande svar!