Keramik iFokus

Keramik

Etiketter: utrustningkeramikugnarelugn
Läst 119 ggr
andreasqwerty
0

Detektiv, vad är detta frontmatad ugn märkt Friberg & Lundgren Göteborg

De kan te sig så att jag fått tycke för lera nyligen och med de ena kommer de andra. Kom över en ugn, som känns väldigt ålderdomlig och tycks inte följa hur andra ugnar ser ut som ofta är toppmatade cylindrar med tegel, och spiral element som en hårtork/brödrost osv.

Denna enormt tunga pjäs har ingen aktiv kontroll utan det är av eller på.
Skruvade bort en stänk/skyddsplåt inne i ugnen och ser 6st element av någon variant. Den drar 2000W vid påslag och stämmer bra med skylten på baksidan som tycks vara från tillverkaren.

Finns inget synligt isoleringsmaterial som tegel utan lådan är i metall inne och ute. Gedigen dörr med vred. Märket Friberg & Lundgren aktiebolag Göteborg som står på en fin skylt på dörren som någon målat slarvigt har inte lett mig någonstans.

Så hittar inte ett dugg information kring den eller företaget. Har bara hittat två ugnar i annat utförande på auktionssidor med Friberg Lundgren namn. De har inte innehållit några detaljer utöver namnet.

De 6 element rör som syns inne i ugnen tycks vara av metall, möjligen bara kapsel för spole som sitter innuti?

Öppnade kontakt lådan och kablarna tycks vara extra skyddade med små keramiska pärlor som de är trädda igenom, om de kan kallas så.
Tolkar de som att hålen i kopplingslådan leder in till element "rören" genom isoleringen som ser ut att vara något ull, men har inte försökt riva ut något där då jag inte vill råka ha sönder något om de är skört.

Kopplade alla fall in till extern brytare/ 13A automatsäkring samt jfb och mätte att den drog mer eller mindre exakt 2kW.

Hade inte adekvata mätdon för temp som kunde ta sig in ordentligt igenom chassit tjocklek som är runt 10cm, eller uppmäta maxtemp, grill termometern fick spunk vid 250C och multimeter proben hade börjat smälta när tempen visade 400C. Så vet ej vad den kan prestera i dagsläget. Borde gå att baka pizza i alla fall.

Helt ny på detta ämne men har efterforskat lite och tro mig förstå väg framåt, beställt termoelement som klarar upp till 1300C och PID i förhoppning att kunna styra den okontrollerade besten.

Men vore kul att förstå någon kring konstruktionen, då när jag tittar runt ser något helt annorlunda i annonser för ugnar. Eller vad man har att göra med när de gäller element, tips för underhåll eller dylikt.

1000006374.jpg1000006380.jpg1000006620.jpg1000006621.jpg

Bagossa
0
#1

Det ser ut som ett värmeskåp. Det är så att säga "ingen ugn". Kanske den har varit till varmhållning i kök eller lab någon gång men att bränna keramik i den blir nog svårt eller omöjligt. Att insidan också är i plåt skvallrar om det samt att elementen sitter enbart i bakkant. Elementen ser seriekopplade ut och har då en total effekt på 2kW vilket ser lite klent ut för en såpass stor låda. Troligen är inte elementens trådar tänkta att gå speciellt högt i temperatur.
Att bygga en egen styrning med en köpt PID är möjligt. Jag har gjort det till två av mina ugnar. Men köp inte typ K givare utan typ R eller S. Typ K klarar inte 1300 C som de påstår. Jag har provat samt att i USA har de billigare ugnarna typ K vilket är ett stort klagomål hos användarna.

Bo§e
0
#2

Ja, det är ett värmeskåp av något slag.
För att överhuvud taget kunna bränna något keramiskt, behöver du åtminstone komma upp i 7-800°C, och det klarar inte en sådan här metallkonstruktion utan att få skador, om ens det är möjligt.

I keramiska sammanhang, skulle den gå att använda för att torka saker, men inte mer än så.


"Don't Panic" (Douglas Adams)