Hos tre keramiker i New London, USA
Så, nu är jag hemma igen. Inte så många dagar i USA kanske, men det känns som om jag varit borta väldigt länge.
Allra först följde jag med maken till Indy 500. Trots att jag inte gillar biltävlingar så var det ändå kul att se hela grejen. Så typiskt amerikanskt med parader och böner före tävlingarna. De 400 000 åskådarna väsnades lika mycket som bilarna. Tur att vi köpt öronproppar :)
Sedan några dagars stopp hos släktingar i Minnesota. Ingen tid för keramik - trodde jag. Men Jerry, som kände till mitt intresse, hade planerat en rundtur till de tre keramiker som finns i New London inte långt från där han bor. Att det sedan regnade och åskade gjorde att dagen var perfekt för ateljebesöken.
Första stoppet gjorde vi hos Craig Edwards. Han hade just fått ett par beställningar på 2400 resp 5700 muggar, men tog sig ändå tid att gå runt med oss och visa och berätta vad han gjorde.

Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Bara någon dag innan vårt besök hade han öppnat sin anagamaugn som stod bakom huset. Synd att jag inte hann vara med och titta, det skulle ha varit kul.

Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Några få av föremålen var rengjorde och stod i en hylla, men de flesta stod fortfarande tätt packade i den hylla där de ställts när de plockades ut ur ugnen.

Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Häftigt Ulla. HAde han verkligen beställningar på närmare 8000 muggar? Isf antar jag att han gjöt eller körde indrejningsmaskin? uh, blir trött vid blott tanken. Snygga grejer iaf på hans hemsida…
Nej, han drejade allt för hand. Sa att han gillade att göra det, både för att bli skickligare och för att lära sig att inte tänka för mycket. Muggarna var hans jobb och det andra hans "hobby"
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Den här urnan hade råkat ut för ett missöde och på något sätt ramlat i askan. Jag försökte få köpa den men han ville inte sälja den. Visst är den vacker?

Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
En bild till på hans saker.

Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Wow, vad kul att du fick sett lite keramik oxå på din resa. fantastiska saker han gör, Anagama är ju bara så vackert. Synd att det inte är lika lätt att bygga en sån ugn som en raku…
i morgon åker jag till Malaga på keramikkurs. Får se om jag kan visa lite spansk keramik när jag kommer hem.
Det fanns mer att se :) Bara en liten bit därifrån hade Glenn Joplin och hans fru Julie sin ateljé.
När vi kom dit möttes vi av en glädjestrålande Glenn som bokstavligen drog oss med in i verkstaden för att visa att han äntligen lyckts med en kristallbränning. (I just have to show you!) Han hade gjort många försök och nu kände han att han fått energi att fortsätta experimentera. Glenn tyckte bäst om att kavla och ringla, och han delade gärna med sig av sina knep utan att jag ens behövde fråga.

Tyvärr tog jag inte så många bilder här, vet inte varför.
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Bill Gossman heter den tredje keramikern som jag besökte. Han bodde nära de andra två och är också vedbrännare som Edwards.
Bill har bott 15 år i Danmark och dessutom vistats en del i Afrika, England och Frankrike så det skulle inte förvåna mig om han stött på någon av våra vedbrännare här i forumet :)
På bilden står Bill vid sin pizzaugn som han gärna ville visa upp.

Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Han hade massor av keramik ute i sin trädgård.

Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Vid ugnen

Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Vid huggkubben

Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Sista bilden, sedan ska jag inte plåga er mer. 
Vedugnen är en Noborigama ugn. Orsaken till att bilden ser litet underlig ut är för att jag har sytt ihop den av tolv små foton. Jag hade fel lins på kameran och kunde inte backa tillräckligt långt bort från ugnen för att kunna få med hela.

Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Jag måste bara tillägga att jag hittills aldrig träffat en enda otrevlig keramiker. De här tre var inget undantag. Undrar om det är ett sammanträffande att det är så?
Som ni säkert förstår så var den här dagen resans höjdpunkt 
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_

Så trevligt Ulla och så jätteroligt att få se bilderna. Keramiker är nog ett trevligt släkte. Vi gjorde en "pottery tour" i England för en massa år sen. Överallt, precis överallt, i varenda litet krukmakeri vi kom in i blev vi så varmt motttagna.
Ohhhhh!
Viken trevlig pust från stora världen!
Och krukan på #5 var ju grym!
Fast jag hidtills påstått att jag inte har temprament till Anagama kanske jag börjar tänka om….. det blir ju SÅ vackert! Och för varje gång jag tittar på anagamasaker tycker jag det är vackrare än förra gången… om det fortsätter så så sluter det med att jag måste bygga en sån ugn också…..
tack för att du delar med dig ulla! vilken underbar dag du har haft!
jag vill åsså ha nummer 5
Jag gillar #5 underbar, och #12, 12 har en underbar form.(.Lite bredare upptill bara så hade det varit min drömkruka..)
Gossman hade visst varit i Lidköping också, under nordiska drejarmästerskapen. Jag glömde fråga när det var och om han deltog.
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Tack, vad kul att du berättar, vilka fina bilder!
Det måste varit en underba resa du haft, inspirerande.
Ps: 8000 muggar och det är samma grundmodell som min goda vän gör, det ska bli kul att berätta för honnom han får sig ett skratt.
Undra hur lång tid han räknar att bli klar på, hur många drejar beskickar han per dag? Det måste kännas som en industri drejare, upp och hoppa det gäller att inte slöa till! (jag har ingen som helst erfarenhet av fler muggar än femton i stöten, endast för husbehov)
Ulla, hur var det med muggarna, (blev så himla nyfiken bara), hur skulle han tillverka 8000 muggar? /( sitter och och försöker räkna ut hur många han ska dreja per timme om han ska bli klar på 3 veckor..men hjärnan får kortslutning i värmen här, snälla Ulla upplys mej..
Han skulle dreja dem själv, sa han. Det var två olika modeller. Fast nu blir jag litet tveksam, tänk om det var 5000 tillsammans?
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
Fy sjutton, spelar ingen roll, jag är impad ändå…Hu sjutton att dreja 5000 muggar, säger jag som tycker att muggar är det tristaste som man kan dreja, därför säkert extra impad av antalet…Undrar hur snabbt han blir klar med det och tänk på vilken volym på hyllor etc det måste ta, usch vad jobbigt….
Å var det BARA 5000st då går det undan 
Så kul att till förmiddagskaffet hamna på andra sidan Atlanten! Spännande att få se verkstäder och träffa keramiker på andra platser och tack för allt du gör för sajten! Jag tycker det här är så kul!!!
A.M.L

Jätteroligt att se din resa!!! kul att höra att keramiker verkar vara ett trevligt släkte (det e ni här) , jag e ju ny i gemet o behöver massvis av trevliga kunniga inspiratörer!!!!!!
Tal på resan, lustigt, bara män, är det så överlag in the states???? sverige har väll procentuellt sett fler kvinliga keramiker??? ELLER???

Senaste undersökningen här på Fokuset så var 87% kvinnor.

Kan det ha att göra med att keramiken i USA allmänt verkar stå lite högre i kurs, alltså statuskurs ? Ju högre status - desto fler män… Härhemma är det nog så att man hittar männen ute på industridrejargolvet men de skriver inte på iFokus.
På tal om tidigare inlägg om drejergonomi, ser ni att första killen/gubben står upp helt o hållet ? Den drejare som ska klämma ur sig 8000 mugg på tre veckor drejandes i japanställning i golvdammsnivå har nog frikort hos sjukgymnasten …
Naturligtvis är keramiker ett trevligt släkte och allra trevligast är vedeldarna …:-)
Fina bilder Ulla ! Jag får verkligen lust att bygga ny vedugn så jag också kan kalla mig vedeldare …
:)
Fast tre veckor vet jag inte om det var. Mycket att göra hade han i alla fall.
Kul att ni gillar bilderna. Jag var rädd att det var för många.
Sajtvärd för Keramik ifokus
_
_
För mycket bilder ? Kan aldrig bli för mycket bilder på keramik och keramiker…kan det? nej, inte enligt min åsikt iaf…:D

Jätteintressant, Ulla. Och bilder kan man aldrig få för mycket av, som sagt. Ös på med fler om du har…
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.

Tack Ulla, det var roligt att se och läsa.

Vad generös du är Ulla! Tack! Mycket inspirerande.

Vilka härliga bilder. Lyllos dig som får åka på sånt roligt:D
Jätteroligt och intressant att läsa om din resa i USA. Hade två amerikanska damer här i augusti ifjol dom blev så förtjusta i min unika design och glasyrer,rätt roligt för glasyrerna är amerikanska men det höll jag tyst med-
Jag tycker nog dom flesta som sysslar med konst och hantverk är trevliga,fast en del kan vara lite egotrippade.
man blir lite ressugen också
ciao
Lotta

Måste medge att jag själv inte har fullt lika positiva erfarenheter som Ulla i fråga om keramiker; sista gången jag gick ur en verkstad uprepade jag tyst och sammanbitet femte budet som ett mantra för att lägga band på mig själv, och inte få spel ! Och min flickvän ringde en av tjejernas pojkvänner, och sade att hon hade ett dygn på sig at återlämna det som var hennes, om det inte var tillbaka då ämnade hon polisanmäla saken…….Och ett par månader senare sökte jag praktik hos en keramiker, som efter kort tid började berätta för mig om vad alla invandrare i Danmark ställer till med…… (ansåg han) …altså inte sådana invandrare som mig, då, utan mer "riktiga" invandrare……. (dvs mörkhyade, muslimer i "konstiga kläder" ungefär…)
Men OK - det är givetvis inte den normala bilden, utan extrema fall - Dom flesta keramiker (och andra mäniskor likaså) jag har mött ÄR ganska hyggliga mäniskor.
Men VAR GLAD att du bara har träffat representanter för den trevliga och överväldigande majoritetern av keramiker……..! *S*
Och för att du har haft möjligheten att åka över atlanten och se deras vilt häftiga keramik !
Bilderna är bara grymt häftiga !!!
Och visst är det något helt speciellt med megastora vedeldade ugnar ?!
Hej. o Tack för alla fina bilder!
Jättekul o få se.
Du får en stjärna av mej.
Hälsningar Ninni-08 
Så vakra saker och så spännande former och tekniker… Den "misslyckade" krukan var helt enorm, synd att han inte vill släppa den, men han kanske oxå tyckte den var fin och ville behålla den själv??
I bland stirrar man sig blind på "felen" och ser inte det lyckade i det.

Tack för trippen och titten. Här fullkomligt öser regnet ned, m a o svenskt sommarväder så muntrationer via datorn gör mig glad.
jag saknar en generositet hos keramiker…alla sitter och håller på sina kunskaper och erfarenheter eller glasyrrecept…jag känner att jag blir likadan…om ingen annan så….Man skulle inte vara så rädd egentligen för om kunskapen höjs hos alla så blir allt bara ännu mer spännande.
Det finns amerikanska keramiker som ÄR verkligen generösa, jag har mött en del men också raka motsatsen.

# 41 Fast alla keramiker här på forumet är jätte generösa tycker jag! Massor med recept, tips och erfarenheter!!! Så, nä, jag håller inte med om att ALLA keramiker, som du skriver, håller på sina kunskaper o erfarenheter…
Gaaaahhhh!! Du måste vara toppmatad med inspiration ju! Själv ville jag in i bilderna bakom keramikerna… kolla runt i verkstan, räkna stenar, glutta på ingridienser… snacka om vitaminkick! Och vilka grejjer sen gulp mumsfilibabba osv…
Tack för den sevitaminen Ulla.
Jättehärligt Ulla! Har du fler bilder? Visa!

>>>#41:
Tycker det där var värre om vi går 20 - 25 år tilbaka.
Jag har en gång blivit närmast UPMANAD att hålla på mina glasyrupskrifter, av en (för övrigt väldigt trevlig, och förnuftig )keramiker.
Tekniken, och upskrifterna finns i masor i dag !
Däremot skulle det krävas mer än en livstids arbete för att rent faktiskt BEHÄRSKA bara bråkdelen av allt man kan tillägna sig via böcker, nätet, eller av andra keramiker.
Bara det som finns på nätet är mer än jag egentligen kan överkomma att lära mig!
Ett större probelm (för mig i alla fall) är att orientera sig bland olika metoder, finna det som passar en själv, och få sammansatt kunskaperna till en meningsfull helhet, tycker jag !
Jag har tvärtom det problemet att jag har en tendens att vilja ta till mig ALLT jag ser, med förljden att jag splitrar mig, och får många ytliga kunskaper i stället för solida kunskaper på utvalda områden.
Hurvida det är skilnad mellan keramiker i olika länder däremot vågar jag inte ta ställning till…….. Jag känner mest svenska och danska.
#45 känner igen det med att vilja allt för mycket olika saker!!! hur ska man kunna "bestämma sig"???
Måste man bestämma sig?
Allt man prövar lär en något. Det kanske inte blir säljbart men lärorikt. Hos keramiker är det så viktigt att man skall göra "sin" grej, vad det nu är. Det anses fel om man hoppar mellan stilar. Jag menar att arbetar man skapande så odlar man ju den ådran i sig och man blir i skapande, vad man än företar sig. Picasso, han hoppade verkligen mellan stilar och att göra olika grejer: det är ingen som idag ifrågasätter det. jag menar att det är skolande att göra så, man blir bättre, ju mer man prövar. Till slut vet man vad man SKALL göra.
Vilken trevlig tråd! Jag tror inte jag har läst den förut, så nu puttar jag upp den för alla andra som inte heller sett den förut!

En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.