Keramik iFokus

Keramik

Etiketter: keramik-bränningraku
Läst 2613 ggr
Wabisabi
0

Avdragsvax eller dekorationsvax?

Är det någon som har erfarenhet av dekorationsvax? Funkar det när man bränner Raku, försvinner/brinner det upp vid 900°? Så att "leran" blir svart vid kraftig reduktion?

Brukar använda mig av avdragsvax men håller just nu på och testar en sak där det inte riktigt funkar med avdragsvax.

LenaR
0
#1

Det brinner upp och godset blir svart! Glad


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

Wabisabi
1
#2

Du är alltid lika snabb på att ge en precis de svar man vill ha, TACKFlört

Trevlig midsommar på dig!

LenaR
0
#3

Du får mig att låta så inställsam… Tungan ute

Glad midsommar till dig med!


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

Wabisabi
0
#4

Sorry, int´min mening! Glad att du finnsGlad

Wabisabi
0
#5

Har äntligen kommit till skott och testat dekorationsvax. Har sprutglaserat men glasyren fastnar ju på vaxet, så då måste jag väl borsta bort det och då är det ju risk att man även råkar ta bort lite som inte skall bortObestämd

För inte kan väl glasyren ramla av samtidigt som vaxet brinner upp i bränningen, eller?

Ulla
0
#6

Nej, glasyren blir antagligen kvar, åtminstone delvis. Det är för att du sprutlackerat som glasyren fastnat på vaxet. Du borde nog använda avdragsvax. Det drar man av efter det att man glaserat.

Sajtvärd för Keramik ifokus

_
_